Wembley

TOP 5 najdroższych stadionów w historii

Nie od dziś wiadomo, że budowa stadionów to drogi interes. W dzisiejszych czasach obiekty sportowe to często ogromne kompleksy łączące boisko i trybuny z powierzchniami handlowo-rekreacyjnymi. Co może zaskakiwać, mimo, że to piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, to nie piłkarski areny należą do czołówki najdroższych tego typu konstrukcji. Poniżej znajduje się lista 5 tych, które kosztowały najwięcej.

SoFi Stadium

Koszt budowy: 5,5 mld USD

Rok Otwarcia: 2020

Państwo: USA

Miasto: Inglewood

Dyscyplina: Football amerykański

Użytkownicy: Los Angeles Rams (NFL) oraz Los Angeles Chargers (NFL)

Pojemność: 70 000 z możliwością powiększenia do 100 000.

Najdroższy obiekt sportowy na świecie to stadion wybudowany typowo pod rozgrywki futbolu amerykańskiego. Nie stoi to jednak na przeszkodzie by rozgrywać na nim mecze piłki nożnej.

Otwarcie wypadło dość niefortunnie, bo akurat w trakcie pandemii COVID-19. W związku z tym, odwołać trzeba było huczną imprezę oraz dwa koncerty Taylor Swift, które miały niejako zainaugurować obiekt. Skończyło się na symbolicznym przecięciu wstęgi 08.09.2020, a pierwszym oficjalnym wydarzeniem sportowym był mecz amerykańskiej ligi futbolowej (NFL) pomiędzy LA Rams a Dallas Cowboys, wygrany przez tych pierwszych. Niedługo potem drugi z lokalnych zespołów – LA Chargers – również rozegrał swoje pierwsze spotkanie, przeciwko Kansas City Chiefs. Obydwa wydarzenia odbyły się jednak bez udziału widzów.

6 lutego 2022 SoFi Stadium gościło finałowy mecz NFL – Super Bowl. Zwyciężyli zawodnicy Los Angeles Rams, którzy pokonali Cincinnati Bengals 23 do 20. Na 02.04.2023 zaplanowana jest natomiast WrestleMania. Obiekt będzie gościł sportowców podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w roku 2028, a także mówi się o byciu jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Świata w 2026 roku.

Allegiant Stadium

Koszt budowy: 1,9 mld USD

Rok Otwarcia: 2020

Państwo: USA

Miasto: Paradise

Dyscyplina: Football amerykański

Użytkownicy: Las Vegas Raiders (NFL) oraz UNLV Rebels (NCAA)

Pojemność: 65 000

Stadion znajdujący się w Paradise (obszar metropolitarny Las Vegas) otwarto w 2020. Jest to w pełni zadaszona konstrukcja, która służy przede wszystkim lokalnym drużynom futbolu amerykańskiego. Organizowane są na nim również mecze piłkarskie, a także koncerty oraz inne wydarzenia pozasportowe.

Zainaugurowany został 21.09.2020 meczem futbolowym pomiędzy LV Raiders a New Orleans Saints, wygrany przez tych pierwszych. Było to pierwszy mecz na który wpuszczono kibiców na trybuny, ale w bardzo ograniczonej liczbie (2000 kibiców). W sierpniu 2021 stadion gościł finał Złotego Pucharu CONCACAF (odpowiednik naszego Euro), w którym Stany Zjednoczone pokonały Meksyk w stosunku 1-0. Było to pierwsze widowisko rozegrane przy wypełnionych fanami trybunach.

MetLife Stadium

Koszt budowy: 1,7 mld USD

Rok Otwarcia: 2010

Państwo: USA

Miasto: East Rutherford

Dyscyplina: Football amerykański

Użytkownicy: New York Jets (NFL), New York Giants (NFL)

Pojemność: 82 500

Położony ok. 15 km w linii prostej od Manhattanu stadion zastąpił w 2010 legendarny Giants Stadium. W momencie otwarcia był to najdroższy stadion świata, z resztą jak widać – do dziś znajduje się w czołówce.

Ciekawostką jest, że stadion zmienia kolor w zależności od barw drużyny, która akurat rozgrywa na nim swój mecz – podobny zabieg zastosowano kilka lat wcześniej w Niemczech, przy budowie monachijskiej Allianz Areny.

Mimo, że budynek ma charakter areny typowo futbolowej, inauguracyjnym wydarzeniem był turniej Lacrosse, nazywany Big City Classic, rozegrany 10 kwietnia 2010 roku.

Dwukrotnie MetLife Stadium gościł WrestleManię – 07.04.2013 odbyła się tam 29 edycja, natomiast 07 kwietnia 2019 – 35. Podczas 35 edycji pobito rekord widzów w historii tego typu wydarzeń – na stadionie zjawiło się 82 265 widzów.

Mercedes-Benz Stadium

Koszt budowy: 1,5 mld USD

Rok Otwarcia: 2017

Państwo: USA

Miasto: Atlanta

Dyscyplina: Football amerykański, Piłka Nożna

Użytkownicy: Atlanta Falcons (NFL) Atlanta United (MLS)

Pojemność: 75 000

Mercedes-Benz Stadium znany jest przede wszystkim ze swojej niesamowitej konstrukcji. Graniasta bryła połączona z futurystycznie rozsuwanym i zamykanym dachem, zbudowanym z niezależnych segmentów poruszających się na szynach robi niesamowite wrażenie. Poza efektownym wyglądem, cechą rozpoznawczą jest również ogromny ekran podwieszony pod dachem, który kształtem przypomina koło, dzięki czemu wyświetlany panoramicznie obraz jest doskonale widoczny z każdego miejsca na stadionie.

Wykorzystywany jest na co dzień przez dwie drużyny – futbolową Atlantę Falcons oraz piłkarską Atlantę United. Inauguracja miała miejsce 26.08.2017 podczas meczu drużyny Falcons przeciwko Arizona Cardinals. Co ciekawe, widowisko odbyło się, mimo, że konstrukcja dachu nie była jeszcze w pełni ukończona.

Na stadionie co roku odbywa się szereg ciekawych wydarzeń, zarówno sportowych, jak i pozasportowych. Na 22.09.2022 zaplanowano tam koncert Eltona Johna w ramach pożegnalnej trasy koncertowej.

Wembley

Koszt budowy: 1,5 mld USD  (1,1 mld £)

Rok Otwarcia: 2007

Państwo: Wielka Brytania

Miasto: Londyn

Dyscyplina: Piłka Nożna

Użytkownicy: Piłkarska Reprezentacja Anglii (męska oraz kobieca)

Pojemność: 90 000

Topową piątkę uzupełnia legendarne Wembley. Stadion w Londynie zastąpił poprzedni obiekt o tej samej nazwie i z miejsca zyskał status kultowego. Inauguracja bodaj najsłynniejszego stadionu piłkarskiego świata miała miejsce 24.03.2017 podczas meczu piłkarskich reprezentacji młodzieżowych U-21 Anglii i Włoch, a strzelcem pierwszej bramki został włoski napastnik Giampaolo Pazzini.

Stadion gościł wiele ważnych wydarzeń, tak ze świata sportu, jak i ze świata muzyki. To na nim odbyły się 3 finały Ligi Mistrzów, finał Euro 2020, finał turnieju piłkarskiego podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, a także wiele koncertów największych gwiazd.

Ciekawym wydarzeniem była seria koncertów popularnego zespołu Take That. Formacja zagrała 8 kolejnych koncertów w dniach 30.06 – 09.07.2011 i każde wydarzenie zostało wyprzedane. Tym samym, pobity został rekord Michaela Jacksona, który wypełniał Wembley siedmiokrotnie.