kopenhaga-stadiony

Stadiony w Kopenhadze. Królestwo na wyciągnięcie ręki

Stolica skandynawskiego kraju na północy Europy, który jednocześnie jest najmniejszym państwem nordyckim. Choć ta proporcja wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby do powierzchni Danii doliczyć Grenlandię, która formalnie jej podlega. Wspólnie z Wyspami Owczymi tworzą Wspólnotowe Królestwo Danii. Szczególnie wśród turystów popularna jest w tym kraju Kopenhaga i to właśnie jej obiekty weźmiemy sobie pod lupę.

Kopenhaga połączona jest od 2000 roku mostem ze szwedzkim Malmo, a w samym mieście znajduje się ogromna liczba miejsc do zwiedzenia. Dla nas liczy się przede wszystkim aspekt sportowy, więc na bok odkładamy wszelkie pałace, muzea, świątynie, parki, ogrody i inne budowle. My skupimy się na stadionach, które mieszczą się w Kopenhadze lub na jej obrzeżach.

Parken Stadion Narodowy duńskiej reprezentacji, a także dom stołecznego klubu FC Kopenhaga. Jest to największy obiekt sportowy w Danii, który może pomieścić 38 000 widzów i jednocześnie spełnia wymogi organizacji FIFA i UEFA otrzymując od europejskiego związku najwyższą, czwartą kategorię. Otwarty został w 1992 roku i powstał w miejscu starego stadionu narodowego Idaetsparken,  który stał tu do 1990 roku. W 2001 roku został on rozbudowany, a w 2009 przebudowany. Najdalej oddalone miejsce siedzące znajduje się 100 metrów od środka boiska.

Parken-stadium

W 1994 roku zorganizowano tutaj finał Pucharu Zdobywców Pucharów pomiędzy Arsenalem i Parmą i to Anglicy wygrali 1:0 z obrońcami trofeum. Oprócz meczów piłki nożnej organizowane są tutaj koncerty oraz spotkania w żużlu. Wtedy na murawie pojawia się sztuczny tor i wyłączone z użytku zostają najbliższe trybuny ze względów bezpieczeństwa.

Brondby – wielu kibiców będzie miało za złe, że w tym zestawieniu znalazło się Brondby, bo nie ma siedziby w Kopenhadze, a w mieście Brondbyvester. Jednak utarło się, że pojedynek między Brondby, a FC Kopenhagen są derbami stolicy, a że podróż między nimi nie powinna zająć więcej niż pół godziny, powinniście odwiedzić oba obiekty. Brondby Stadium został otwarty w 1966 roku i jest drugim największym obiektem w Danii i może zgromadzić ponad 31 000 kibiców. Jednak kiedy gości rozgrywki Ligi Mistrzów lub Ligi Europy, pojemność zmniejsza się do 26 000.

brondby-stadium

Valby Idraetspark – wielofunkcyjny stadion mieszcząscy się w dzielnicy Valby, jednak przede wszystkim rozgrywane są na nim mecze piłkarskie. W roku 1964 korzystało z niego ponad 120 klubów sportowych, z których około 40 stanowiły drużyny piłkarskie. Renowacje przechodził w 1965 i 2003 roku, a dziś pomieści nawet 12 000 kibiców, chodź tylko jedna trzecia z nich będzie mogła sobie usiąść. Ciekawy obiekt, który warto zobaczyć podczas swojego pobytu.

Valby-Idraetspark

Hvidovre – stadion zarówno lekkoatletyczny i piłkarski zlokalizowany na południowym zachodzie miasta. Należy do kubu Hvidovre IF, który rozgrywa tu swoje mecze, a także Hvidovre AM, który trenuje tu lekką atletykę. Niegdyś występowała tu także drużyna futbolu amerykańskiego. Otwarty w 1935 roku, więc jest najstarszym obiektem w Kopenhadze. Od tamtej pory wielokrotnie przechodził renowację, z których ostatnia miała miejsce w 2016 roku. 

Hvidovre-Stadion

Gladsaxe – znajduje się na przedmieściach Kopenhagi i został otwarty w 1940 roku. Zmieści się na nim 13 200 kibiców, a swoje mecze rozgrywają tam Gladsaxe-Hero BK oraz Akademisk BK. Pomimo że grają tu drużyny z niższych lig, spore wrażenie robi płyta stadionu. Gołym okiem widać, że zarządcy dbają o nawierzchnię i stan murawy. Oprócz meczów piłkarskich gości także duńską ligę rugby.

Gladsaxe-Stadium

Pięć obiektów podczas swojej wycieczki do Kopenhagi. Każdy sportowy turysta będzie w stanie objechać je wszystkie za jednym zamachem i dorzucić do swojej kolekcji. Duński klimat przypomina nieco angielski styl, więc fani futbolu z pewnością będą zachwyceni.