Stolica skandynawskiego kraju na północy Europy, który jednocześnie jest najmniejszym państwem nordyckim. Choć ta proporcja wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby do powierzchni Danii doliczyć Grenlandię, która formalnie jej podlega. Wspólnie z Wyspami Owczymi tworzą Wspólnotowe Królestwo Danii. Szczególnie wśród turystów popularna jest w tym kraju Kopenhaga i to właśnie jej obiekty weźmiemy sobie pod lupę.
Kopenhaga połączona jest od 2000 roku mostem ze szwedzkim Malmo, a w samym mieście znajduje się ogromna liczba miejsc do zwiedzenia. Dla nas liczy się przede wszystkim aspekt sportowy, więc na bok odkładamy wszelkie pałace, muzea, świątynie, parki, ogrody i inne budowle. My skupimy się na stadionach, które mieszczą się w Kopenhadze lub na jej obrzeżach.
Parken – Stadion Narodowy duńskiej reprezentacji, a także dom stołecznego klubu FC Kopenhaga. Jest to największy obiekt sportowy w Danii, który może pomieścić 38 000 widzów i jednocześnie spełnia wymogi organizacji FIFA i UEFA otrzymując od europejskiego związku najwyższą, czwartą kategorię. Otwarty został w 1992 roku i powstał w miejscu starego stadionu narodowego Idaetsparken, który stał tu do 1990 roku. W 2001 roku został on rozbudowany, a w 2009 przebudowany. Najdalej oddalone miejsce siedzące znajduje się 100 metrów od środka boiska.

W 1994 roku zorganizowano tutaj finał Pucharu Zdobywców Pucharów pomiędzy Arsenalem i Parmą i to Anglicy wygrali 1:0 z obrońcami trofeum. Oprócz meczów piłki nożnej organizowane są tutaj koncerty oraz spotkania w żużlu. Wtedy na murawie pojawia się sztuczny tor i wyłączone z użytku zostają najbliższe trybuny ze względów bezpieczeństwa.
Brondby – wielu kibiców będzie miało za złe, że w tym zestawieniu znalazło się Brondby, bo nie ma siedziby w Kopenhadze, a w mieście Brondbyvester. Jednak utarło się, że pojedynek między Brondby, a FC Kopenhagen są derbami stolicy, a że podróż między nimi nie powinna zająć więcej niż pół godziny, powinniście odwiedzić oba obiekty. Brondby Stadium został otwarty w 1966 roku i jest drugim największym obiektem w Danii i może zgromadzić ponad 31 000 kibiców. Jednak kiedy gości rozgrywki Ligi Mistrzów lub Ligi Europy, pojemność zmniejsza się do 26 000.

Valby Idraetspark – wielofunkcyjny stadion mieszcząscy się w dzielnicy Valby, jednak przede wszystkim rozgrywane są na nim mecze piłkarskie. W roku 1964 korzystało z niego ponad 120 klubów sportowych, z których około 40 stanowiły drużyny piłkarskie. Renowacje przechodził w 1965 i 2003 roku, a dziś pomieści nawet 12 000 kibiców, chodź tylko jedna trzecia z nich będzie mogła sobie usiąść. Ciekawy obiekt, który warto zobaczyć podczas swojego pobytu.

Hvidovre – stadion zarówno lekkoatletyczny i piłkarski zlokalizowany na południowym zachodzie miasta. Należy do kubu Hvidovre IF, który rozgrywa tu swoje mecze, a także Hvidovre AM, który trenuje tu lekką atletykę. Niegdyś występowała tu także drużyna futbolu amerykańskiego. Otwarty w 1935 roku, więc jest najstarszym obiektem w Kopenhadze. Od tamtej pory wielokrotnie przechodził renowację, z których ostatnia miała miejsce w 2016 roku.

Gladsaxe – znajduje się na przedmieściach Kopenhagi i został otwarty w 1940 roku. Zmieści się na nim 13 200 kibiców, a swoje mecze rozgrywają tam Gladsaxe-Hero BK oraz Akademisk BK. Pomimo że grają tu drużyny z niższych lig, spore wrażenie robi płyta stadionu. Gołym okiem widać, że zarządcy dbają o nawierzchnię i stan murawy. Oprócz meczów piłkarskich gości także duńską ligę rugby.

Pięć obiektów podczas swojej wycieczki do Kopenhagi. Każdy sportowy turysta będzie w stanie objechać je wszystkie za jednym zamachem i dorzucić do swojej kolekcji. Duński klimat przypomina nieco angielski styl, więc fani futbolu z pewnością będą zachwyceni.