bułgaria-stadiony

Stadiony Sofii. Sól bułgarskiego futbolu

W swojej historii Sofia była pod władaniem Rzymian oraz Turcji, jednak od blisko 150 lat pełni rolę stolicy Bułgarii. W przypadku tego kraju można mówić o bogatej historii, w końcu wyzwolenie z rąk Turcji przez Rosjan, wspieranie nazistowskich Niemiec w trakcie II wojny światowej, a później utworzenie Republiki Ludowej Bułgarii, by ostatecznie stać się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Znajduje się tam także mnóstwo powiązań do sportu, a w samej Sofii zlokalizowane swoje siedziby mają cztery wielkie kluby. Ponad milion mieszkańców stolicy może bez trudu znaleźć drużynę, której chce kibicować. Oczywiście największą popularnością cieszy się CSKA, które jest najbardziej utytułowanym zespołem w kraju. Na naszym planie podróży znajdą się stadiony wszystkich czterech zespołów, a ponadto główny obiekt narodowy.

Stadion Narodowy im. Wasiła Lewskiego – Nosi imię działacza niepodległościowego, uznawanego za narodowego bohatera. Jak to często bywa, Stadion Narodowy Bułgarii powstał w samym centrum Sofii, a że wcześniej mieścił się tu stadion Lewskiego, klub został wysłany na obrzeża miasta. Najważniejsze sportowe imprezy w Bułgarii odbywają się właśnie tutaj już od 1953 roku. Chodzi tu przede wszystkim o finały krajowych rozgrywek, zawody lekkiej atletyki, spotkania bułgarskiej reprezentacji oraz mecze ich klubów w europejskich pucharach. Oprócz tego jest to miejsce, w którym organizuje się wiele koncertów. Sam stadion jest elementem wielkiego kompleksu, który obejmuje także boiska do koszykówki, siłownię, obiekty lekkoatletyczne, ring bokserski, sale do tenisa stołowego, aerobiku czy też konferencyjne oraz trzy restauracje.

vasil-levski-stadium

Stadion Armii Bułgarskiej – mieści się w jednym i tym samym miejscu już od prawie 100 lat, ponieważ powstał w 1923 roku. W obecnej formie istnieje jednak od lat ‘80. kiedy to miała miejsce długa i kosztowna przebudowa. M. in. w 1982 wykonane pierwsze w historii sztuczne oświetlenie. Później zainstalowano miejsca siedzące, zwiększając ich liczbę i ulepszono nagłośnienie. Jako że obiekt należał do wojska, a wspomniane modernizacje były ostatnimi do tego czasu, w 2005 roku armia oddała stadion ministerstwu sportu. Dziś stadion prezentuje się tak, jak na poniższym zdjęciu.

cska-stadion

Stadion Georgiego Asparuchowa – Ten obiekt nosi nazwę, by oddać cześć znanemu napastnikowi, który bronił barw Lewskiego Sofia przez ponad 10 lat, a który zginął w wypadku samochodowym w 1971 roku. Otworzono go w 1963 roku i od tamtej pory należy do Lewskiego. Pierwsza poważniejsza modernizacja miała miejsce już sześć lat później, gdy Lewski połączył się z innym klubem – Spartakiem Sofia. Zarówno w środku jak i na zewnątrz stadionu powstały nowe obiekty sportowe, przez co stadion uzyskał status wielofunkcyjnego. Odbywają się tam zawody w gimnastyce, podnoszeniu ciężarów, siatkówce oraz boksie. Co więcej pojawiły się także cztery boiska trawiaste do treningu. W 1986 rokku zamontowano tablicę świetlną i ustawiono maszty oświetleniowe. W pobliżu głównego wejścia na stadion pojawił się pomnik Asparuchowa, a stadion po najnowszych modernizacjach z XXI w. spełnia wszystkie wymogi UEFA.

stadion-asparuchowa

Stadion Łokomotiw – wielofunkcyjny stadion wybudowany w 1985 roku, który może pomieścić 22 000 widzów, a ponad 17 000 stanowią miejsca siedzące. Przede wszystkim używany przez PFC Lokomotiv Sofia, jako boisko na którym rozgrywa mecze piłki nożnej. Jednak od 2000 roku, stadion gościł również wiele koncertów. Wśród artystów, którzy pojawili się tu od tamtej pory są Eros Ramazotti, George Michael, Elton John, Aerosmith, Black Sabbath, Depeche Mode i wiele innych.

łokomotiv-sofia-stadium

Stadion Sławia – Należy do największych i najlepszych stadionów w kraju. Zawdzięcza ten stan wielu modernizacjom, choć wciąż jest to staromodny obiekt, który został zbudowany na płaskich nasypach. Trzeba mu oddać, że prezentuje się całkiem solidnie, a zwłaszcza uwagę przykuwa trybuna główna. Pełni funkcję areny domowych zmagań młodzieżowej reprezentacji Bułgarii do lat 21. Oprócz boiska w kompleksie mieszczą się też lodowisko, hala widowiskowa oraz dwa boiska treningowe.

slavia-sofia-stadium

Stadiony w większości odwzorowują minione czasy socjalistyczne i trudno im rywalizować z największymi standardami europejskimi. Jeśli jednak macie zamiar odwiedzić stolicę Bułgarii, koniecznie odwiedźcie powyższe miejscówki. Sofia jest sporym miastem, więc może zabraknąć czasu na objechanie wszystkich, więc proponujemy obejrzeć co najmniej top trzy stadiony z naszej listy.