londyn-stadiony

Stadiony klubów Premier League w Londynie

Stolica kraju, w którym futbol sięga najstarszych czasów obfituje w obiekty piłkarskie. Dziś przyjrzymy się tym, które goszczą mecze najwyższej rangi i cieszą się największym zainteresowaniem kibiców Premier League. Londyn jest największym miastem Zjednoczonego Królestwa i trzecim co do wielkości miastem Europy. Jest również drugim centrum finansowym świata, gdzie swoje siedziby ma nawet kilkaset banków. Jeśli chodzi o aspekt turystyczny, tylko Bangkok był w 2018 roku częściej odwiedzanym miastem na świecie. W Londynie gościło wtedy grubo ponad 20 milionów turystów.

Londyn jest też ośrodkiem sportu, a że świętą dyscypliną jest w Anglii piłka nożna, znajdziemy tu mnóstwo stadionów piłkarskich. My jednak skupimy się na tych, które co tydzień możemy oglądać w Premier League, czyli najpopularniejszej lidze futbolu na świecie.

Wembley – na co dzień nie w Premier League, ale zdarzało się że mecze ligowe sie tu odbywały. Ostatnio gdy Tottenham przebudowywał swój stadion. Wembley to największy stadion w Anglii. Pomimo tego na meczach jest słaba atmosfera ze względu na oddzielenie kibiców piętrem dla biznesmenów. Od razu z daleka w oczy rzuca się stalowy łuk nad stadionem, wysoki na 130 metrów. Ma on przypominać wieże ze Starego Wembley. Swoje mecze rozgrywa tu reprezentacja Anglii, rozgrywane są finały krajowego pucharu, a także baraże o awans do wyższej ligi. Odbywa się tu także wiele imprez rozrywkowych, koncertów itp.

Wembley

Emirates Stadium – Kiedy go otwierano, był drugim co do wielkości stadionem piłkarskim w Premier League. Na początku miał nazywać się Ashburton Grove, czyli tak jak ulica, przy której się mieści. Szybko jednak pojawił się sponsor w postaci linii lotniczych, który wykupił prawo do nazwy stadionu. Obecnie umowa obowiązuje do 2028 roku i gwarantuje Arsenalowi pokaźne zyski. Nie wszyscy byli jednak tym faktem zachwyceni i twierdzili, że ucierpi w ten sposób atmosfera i wizerunek klubu. Arsenal jednak czerpie ze swojego obiektu ogromne zyski, co widać po jednych z najdroższych biletów. Pomimo tego na stadionie niemal zawsze jest komplet widzów, a lista oczekujących jest naprawdę długa.

emirates-stadium

Stamford Bridge – Otwarty w 1877 roku stadion początkowo nie miał właściciela i służył lekkoatletom. Dopiero w 1905 roku utworzono Chelsea FC i Stamford stało się ich domem. Co ciekawe początkowo miało tu występować Fulham, ale odmówiło ze względów finansowych. Idąc dalej, trybunę zaprojektowała ta sama osoba, która odpowiadała za dzieło na Craven Cottage, czyli stadionu Fulham. Dziś Chelsea posiada jeden z najlepszych stadionów pod względem atmosfery, dzięki miejscom znajdującym się blisko murawy.

Stamford-Bridge

Tottenham Hotspur Stadium – Najnowocześniejszy obiekt w Premier League. Przekładana i wydłużana najbardziej jak się dało, ale wreszcie powstała. Prace rozpoczęły się jeszcze w 2015 roku, a oddanie planowano na rok 2018. Ostatecznie pierwsze spotkanie odbyło się dopiero w kwietniu 2019 roku. Przez ten czas Tottenham występował na Wembley i nie wspomina tego za dobrze. Koszt również przekroczył oczekiwania. Miał się zamknąć w 400 milionach funtów, a pochłonął nawet dwa razy tyle. Klub postanowił jednak nie ujawniać całkowitego kosztu stadionu.

tottenham-stadium

Olympic Stadium – Stadion Olimpijski, na którym swoje mecze rozgrywa West Ham United. Przygotowany specjalnie pod Igrzyska w 2012 roku, a rozpoczęto pracę już pięć lat wcześniej. W trakcie Olimpiady miał pomieścic 80 000 widzów, a później pojemność miała zostać zmniejszona do 25 000. Budowa powstała już w 2011 roku, jednak oficjalnie stadion został otwarty w maju 2012, czyli tuż przed rozpoczęciem Igrzysk. Nic dziwnego, że powstał w stolicy kraju. W Niemczech, a dokładniej jest taki stadion w Berlinie, który nosi miano Olimpijskiego. To domena stołecznych projektów.

stadion-olimpijski-londyn

Selhurst Park – według wielu piłkarskich zapaleńców, punkt obowiązkowy na stadionowej liście groundhopperów. Unikalny angielski styl obiektu jest przez wielu zachwalany, a pierwsze wejście na trybuny zawsze powoduje zachwyt i wspomnienia dawnych czasów u wielu z nich. Z roku na rok stadion jest coraz bardziej doceniany za niebywałą atmosferę na trybunach i zawsze miłe przyjęcie przez gospodarzy. Dziś stanowi obiekt, na którym gra Crystal Palace, dzielnie trzymające się w Premier League. 

selhurst-park

Craven Cottage – historia Craven Cottage sięga już XIX wieku. Jednak dla ekipy Fulham to już dziewiąty obiekt, na którym grali. Dość ryzykowne jest umieszczanie tego stadionu w tym zestawieniu, ponieważ Fulham lawiruje pomiędzy Premier League i Championship. Na chwilę obecną znajdują się jednak w najwyższej klasie rozgrywkowej, więc się tu znaleźli. Obiekt użyczany był Australii oraz Irlandii, a w 1948 roku rozgrywano tu mecze na Igrzyskach Olimpijskich. To również tutaj Jimmy O’Connor ustrzelił najszybszego hattricka w odstępie 133 sekund.

craven-cottage

Jak widać londyńczycy mają gdzie oglądać futbol i to futbol na najwyższym poziomie. Jeśli mało wam atrakcji w Londynie, koniecznie odwiedźcie któryś z powyższych stadionów. Na pewno nie będziecie zawiedzeni. Trzeba tylko pamiętać, że Londyn to ogromne miasto i w jeden dzień nie uda się oblecieć wszystkich obiektów. Poza tym wrażenia wizualne gwarantowane!