stadiony-kataru

Stadiony Kataru na Mistrzostwa Świata 2022. Jakie monumentalne obiekty zobaczymy na Bliskim Wschodzie?

Gospodarka Kataru jest skoncentrowana na wydobyciu i przetwórstwie ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Kraj ten znany jest także z monumentalnych i niezwykle drogich konstrukcji. Te słowa wstępu powinny zdecydowanie zachęcić wszystkich groundhopperów, szczególnie że w państwie położonym na Bliskim Wschodzie już w 2022 roku odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Wiążę się to oczywiście z modernizacją i budową nowych stadionów w Katarze. Nadchodzący wielkimi krokami turniej piłkarski będzie pełen przełomów. Po raz pierwszy w historii mundialu odbędzie się on w kraju islamskim. Lokalizacja również zapiszę się grubymi zgłoskami w kartach historii piłki nożnej, gdyż nigdy wcześniej Mistrzostwa Świata we wspomnianej dyscyplinie nie zawitały na Bliski Wschód. Wieloma kontrowersjami otoczona jest sama organizacja, która przewiduje mundial na okres jesienny. Jak powszechnie wiadomo, czas ten zarezerwowany był dla rozgrywek klubowych. Podczas lata mundial w Katarze nie miałby szans na realizację ze względu na ekstremalnie duże temperatury.

Księstwo zostało wybrane gospodarzem turnieju 2 grudnia 2010 roku. Chętnych na organizację nie brakowało, jednak takie kraje jak: USA, Australia, Korea Południowa czy też Japonia musiały obejść się smakiem. Decyzja ta odbiła się szerokim echem w świecie futbolu, tym bardziej że dziennikarskie śledztwo spekulowało o potencjalnym „kupieniu” praw do organizacji mistrzostw przez katarskich szejków. Odejdźmy jednak od wszelkich kontrowersji i skupmy się na tym, na czym najbardziej zależy stadionowym turystom. Poczytania Kataru w kierunku organizacji mistrzostw są niezwykle imponujące. Duży procent z kolosalnych wydatków, liczonych finalnie w okolicach 200 miliardów dolarów został przeznaczony na zbudowanie potężnej infrastruktury sportowej. Stadiony w Katarze na zbliżających się mistrzostwach wprowadza w konsternację nawet groundhopperów z największym stażem.

Al-Wakrah Stadium

W roku 2019 otwarto obiekt, mogący pomieścić 40 tys. widzów. Stadion wyposażony jest w wysuwany dach i klimatyzację. Specjalna konstrukcja ma też utrzymać we wnętrzu optymalną temperaturę, która jest kluczowa w kraju o takim klimacie. Al-Wakrah Stadium wokół siebie skupiał będzie blisko 600 tys. m2 przestrzeni publicznych w postaci: placów, kortów tenisowych oraz boisk treningowych. Elementem wyróżniającym arenę jest specyficzny dach, którego wzorem są tradycyjne arabskie statki żaglowe.

Al Bayt Stadium

Jego koncepcja nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów. W środku ujrzymy w nim czerwony wystrój, charakterystyczny dla tego typu namiotów. Obiekt pomieści aż 60 tysięcy kibiców, a każdego konesera obiektów piłkarskich zaskoczy licznymi, starannie dopracowanymi detalami. Arena będzie spełniała wszelkie kryteria Fifa. Bezsprzecznie Al Bayt Stadium to prawdziwe arcydzieło.

Al-Bayt-stadium

 Khalifa International Stadium

Stadion powstał w 1976 roku. Do tej pory stanowi niezwykle istotny obiekt, na którym rozgrywają się największe imprezy piłkarskie na bliskim wschodzie. Arena przeszła już kilka modernizacji. Jest w stanie pomieścić 48 tysięcy widzów. Oprócz walorów sportowych stadion oferuje ogromną powierzchnię komercyjną oraz pomieszczenia do celów biznesowych. 

khalifa-international-stadium

W Katarze możemy zobaczyć mnóstwo imponujących budowli. Sytuacja nie wygląda inaczej jeśli chodzi o infrastrukturę stadionową. Już teraz możemy ujrzeć tam wiele oszałamiających obiektów, ale na tym nie koniec. Za dwa lata odbędą się Mistrzostwa Świata w tym kraju. W budowie są kolejne dzieła architektury w postaci stadionów piłkarskich, które spełniały będą najwyższe standardy. Katar to zdecydowanie interesujące miejsce dla każdego groundhoppera. Najlepszą okazją do podziwiania obecnej tam infrastruktury będzie nadchodzący mundial, choć podróż na Bliski Wschód poza imprezą też wydaje się ciekawym rozwiązaniem.