rhein-neckar-arena

Stadiony dużych klubów położone w małych miejscowościach

W mniejszych wioskach również gra się w piłkę i to nie byle jak. Często bowiem zdarza się, że to właśnie z małych miejscowości wychodzą na świat największe talenty. Może i największe kluby nie mają swoich siedzib na wsiach, ale istnieją bardzo znane zespoły w najwyższych ligach, które nie mają swoich stadionów w wielkich miastach. Przed wami siedem stadionów drużyn, które grają na wysokim poziomie, a domowe mecze rozgrywają w małych miejscowościach. 

TSG Hoffenheim

Przydomek “Wieśniaki” nie wziął się znikąd. Niemieckie Hoffenheim to prawdopodobnie najsłynniejszy klub z małej miejscowości. Populacja wioski wynosi niewiele ponad 3200 mieszkańców, a pojemność stadionu tego klubu Bundesligi wynosi niemal 10 razy tyle! Stadion mieści 30 150 osób, wliczając miejsca stojące na południowej trybunie i w sektorze gości. Mimo że jest to klub z wiejskim obiektem, nie przeszkadza to w regularnej grze w europejskich pucharach. Projekt który tu powstał zrobi na pewno wrażenie na niejednym kibicu.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza

W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć przedstawiciela Polski. Przez pewien czas była to drużyna występująca w Ekstraklasie. Jednak mało kto wie, że był to klub wyjątkowy. Nieciecza bowiem występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej w swoim kraju, a miejscowość miała 750 mieszkańców. Jest więc najmniejszą wioską w Europie, która miała swój klub na najwyższym szczeblu rozgrywek ligowych. Skoro klub, to także i stadion. Ten został gruntownie przebudowany, gdy Nieciecza awansowała do Ekstraklasy w 2015 roku. Co ważne modernizacje klub pokrył w całości z własnej kieszeni, a pojemność obiektu przekroczyła kilkukrotnie liczbę mieszkańców wsi. Na trybunach może bowiem zasiąść jednocześnie ponad 4500 widzów. 

stadion-termalica

Brondby IF

Nie tak jak sądzi większość kibicowskiej społeczności “Brondby Kopenhaga”. 10-krotni mistrzowie Danii mają swoją siedzibę w Brøndbyvester, czyli miejscowości na zachód od stolicy liczącej około 34 tysiące mieszkańców. Stadion Brondby nie powinien więc być zaliczany do stadionów Kopenhagi, ale jako że Brondby jest największym rywalem klubu ze stolicy i położonym bardzo blisko niej, utarło się stwierdzenie o derbach stolicy Danii. Obiekt może pomieścić nawet 31 500 osób, więc spokojnie mógłby pomieścić wszystkich mieszkańców, którzy interesują się futbolem.

Burnley FC

Stały już bywalec Premier League, choć w obecnym sezonie zespół z miasteczka Burnley dopadła zauważalna obniżka formy. Położona w hrabstwie Lancashire miejscowość liczy sobie około 73 tysięcy mieszkańców. Dość mało jak na realia najbogatszej ligi świata, ale to nie przeszkadza klubowi w regularnej grze w elicie. Turf Moor, które jest uznawane przez resztę ligowców za bardzo trudny teren może pomieścić niemal 22 tysiące kibiców i z reguły jest wypełniony po brzegi. Typowy wyspiarski stadion położony w typowo wyspiarskim miejscu. Fani angielskiego futbolu powinni być zachwyceni możliwością odwiedzenia tego obiektu.

turf-moor

SC Heerenveen

Reprezentant Eredivisie gra w niej nieprzerwanie od 1993 roku. Przez ten czas dostarczył wielu ciekawych graczy do europejskiej piłki, mimo że sam klub raczej nie osiągał wielkich sukcesów (jedynie puchar Holandii w 2009 roku). Populacja Heerenveen wynosi około 43 tysięcy mieszkańców, zaś stadion Abe Lenstra może pomieścić nawet 26 500 kibiców. Obiekt nosi imię najsławniejszego zawodnika klubu, który grał dla niego już w okresie międzywojennym. Otwarto go w 1994 roku meczem przeciwko PSV, który był pierwszym występem Ronaldo w Europie.

US Sassuolo

Z Holandii przenosimy się na północ Włoch do miejscowości Sassuolo, w której mieszka około 37 tysięcy osób. Klub z Serie A jest kolejnym na tej liście, któremu udało się przedrzeć aż do europejskich pucharów. Choć US Sassuolo nie należy do potentatów włoskiej ligi, to notorycznie plasuje się w środku tabeli, a od czasu do czasu wędruje nawet wyżej, tak jak to było w przypadku przygody z Ligą Europy. Klub jednak nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a ich stadion Mappei odgrywa w tym znaczną rolę. Wiele osób spiera się, co do faktycznej pojemności obiektu ze względu na liczne przebudowy i modernizacje. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że spokojnie stadion pomieści nawet 23 tysiące widzów.