stadiony-budapeszt

Stadion roku 2019 ze stolicy Węgier. Jakie inne obiekty zobaczymy w Budapeszcie?

Miejscem, które zaspokoi niejednego miłośnika infrastruktury stadionowej, jest bezapelacyjnie stolica Węgier. Budapeszt położony jest w północnej części kraju, nad malowniczym Dunajem, który jest drugą co do długości rzeką w Europie. Największe miasto Węgier to także jedna z najistotniejszych metropolii na starym kontynencie. Opery, galerie sztuki, muzea, akademie i uniwersytety – osoby odwiedzające Budapeszt z pewnością nie będą mogły narzekać na brak interesujących miejsc do odwiedzenia. Te prawie dwumilionowe miasto może poszczycić się również niezwykle rozwiniętym transportem. Sprzyja to oczywiście prężnie rozwijającej się tu turystyce. Ci, którzy preferują nieco inną rozrywkę niż szeroko pojęta turystyka, podczas odwiedzin węgierskiej stolicy mogą liczyć na zachwycające wydarzenia kulturalne w postaci licznych festiwali. Dobrym przykładem będzie tu Budapeszteński Festiwal Wiosenny, na którym rządziły będą koncerty, kinematografia oraz imprezy. Wystarczy napisać, że wspomnianą metropolię odwiedza regularnie ponad 2 miliony turystów,  z czego większość z zagranicy.

Tak kusząca wizytówka przyciągnie z pewnością także licznych groundhopperów. Jak można się domyślić tak bogate i atrakcyjne turystycznie miasto posiada wiele wspaniałych stadionów, których odwiedzenie jest wręcz obowiązkiem wielbicieli obiektów sportowych. To właśnie Budapeszt był miejscem urodzenia jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ferenca Puskasa, który w latach 50. XX w. wraz z reprezentacją Węgier, nazywaną ówcześnie „Złotą jedenastką”,  siał postrach na światowych boiskach. Mimo że Węgry nie stanowią już takiej potęgi w światowej piłce, a ich kluby nie osiągnęły znacznych triumfów, to piłka nożna jest głęboko zakorzeniona w całym  narodzie. Serce tego sportu możemy zaś  zlokalizować właśnie w jego stolicy. Znajdziemy tu obiekty bardzo kameralne, jak i monumentalne należące do czołówki europejskiej, jeśli chodzi o infrastrukturę stadionową. Każdy z obecnych tu obiektów ma swoją historię, posiada swój niepowtarzalny klimat, a przede wszystkim jest miejscem spotkań kibiców spragnionych tego pięknego sportu.

Puskás Aréna –  stadion nazwany imieniem i nazwiskiem, wspomnianego już geniusza futbolu. Obiekt niezwykle nowoczesny, wybudowany w 2019 roku, który pełni funkcję stadionu narodowego. Jest w stanie pomieścić ponad 67 tysięcy kibiców. Sam proces planowania wyglądu i zagospodarowania areny był niezwykle długotrwały i złożony. Niektóre z idei zostały porzucone ze względu na bariery finansowe. Finalnie jednak otrzymaliśmy największy obiekt w Europie Środkowej, który jest prawdziwym dziełem pod względem funkcjonalności i walorów estetycznych. Mimo tak krótkiej historii zdołał zostać już on zostać doceniony. Puskás Aréna triumfował w plebiscycie Stadium of the Year, otrzymując pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności. Dodatkowo zyskał także uznanie jury w tymże konkursie, lokując się na drugiej pozycji.

Groupama Aréna (Albert Flórián Stadion) – może nie tak monumentalny, jak poprzednik, ale również pokaźny i dość młody obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa węgierski Ferencvárosi TC. Został oddany do użytku w roku 2014, a w meczu inauguracyjnym gospodarze stadionu zmierzyli się z londyńską Chelsea. Arena może pomieścić prawie 24 tysiące osób.

Szusza Ferenc Stadion – teraz dla kontrastu stadion, który w tym roku świętował swoje 120-lecie. Obiekt w 2003 roku po renowacji został nazwany imieniem zasłużonego węgierskiego piłkarza i trenera. Jest w stanie pomieścić maksymalnie ok. 15 tysięcy kibiców. Mecze domowe rozgrywa tu ekipa Újpest FC.

ferenc-susza-stadion

Bozsik József Stadion – mimo iż znacznie mniejszy, bo mieszczący niespełna 10 tysięcy kibiców stadion, jest z pewnością w sercu wielu mieszkańców Budapesztu. Swoje domowe mecze rozgrywa na nim aktualnie Budapest Honvéd.

Nowoczesne obiekty, stadiony o niezwykle bogatej historii – w Budapeszcie znajduje się wszystko to, co kochają wielbiciele groundhoppingu. Oprócz topowych aren znajdzie się także kilka mniejszych boisk, które również posiadają swoje interesujące historie. Stolica Węgier jest istnym skarbem dla turystów o różnych upodobaniach. Zakończyć należy stwierdzeniem, że szkoda nie odwiedzić tak bogatego kulturowo i sportowo miasta, zwłaszcza że leży dość niedaleko naszego kraju.