stadiony-algierii

Stadiony Algierii, czyli skarby afrykańskiej północy

Pojawiały się tu przede wszystkim stadiony europejskie, więc czas na pewne urozmaicenia. Tym razem przejrzymy stadiony na Czarnym Lądzie i to nie byle gdzie, bo w największym państwie tego kontynentu. Algieria, a właściwie Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna jest dziesiątym co do wielkości powierzchni państwem na całym świecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że sporą część kraju zajmują pustynie Sahary, więc nie jest to tak, że cały obszar jest zaludniony. Jest jednak wystarczająco, aby zasłużyć na kilka ciekawych obiektów sportowych.

Jeśli chodzi o sport to częścią kultury Algierczyków są szachy, warcaby i karty, jednak z bardziej olimpijskich dyscyplin wyróżnia się strzelectwo. Nie można się dziwić z kolei, że najpopularniejszym sportem w Algierii jest piłka nożna. Swoją niepodległość od Francji, Algieria wywalczyła w 1962 roku i od tamtej pory buduje swoją własną niezależność kulturową. Widać to między innymi po stadionach, które w znacznej większości zaczęły powstawać dopiero po tamtym wydarzeniu.

Stade Ahmed Zabana – Otwarty w 1958 roku, przeszedł w swojej historii już kilka przemianowań. Najpierw nosił imię twórcy, później upamiętniono datę zamachu stanu aż w końcu przyjął nazwę po jednym z rewolucjonistów. Częściej zmieniano nazwy niż go modernizowano przez co dziś nieznacznie tylko odbiega od pierwotnego wyglądu. Układa się charakterystycznie w literę “D”, a w 2008 roku wyrzucono maszty z wewnątrz i zamontowano je poza obiektem. Od początku stadion może pomieścić 40 000 kibiców, jednak w trakcie jednego z meczów przeciwko Brazylii zanotowano około 60 000 widzów. Odbywały się to finały Pucharu Algierii, a niejednokrotnie gościł tu również Real Madryt.

ahmed-zabana-stadium

Stade Mohamed-Benhaddad – stadion znajdujący się we wschodniej dzielnicy stolicy Algierii. Zbudowano go jeszcze w pierwszej połowie XX wieku i nie był od tamtej pory w żaden sposób odnowiony. Jedynymi unowocześnieniami było dodane oświetlenie, ale pozostałe części nie były nawet ruszane. Najlepsze lata tego obiektu oznaczały widownię sięgającą nawet kilkunastu tysięcy. W obecnym czasie ze względu na bezpieczeństwo została ona zmniejszona do 10 tysięcy.

Stade Omar Hamadi – Najstarszy obiekt w tym zestawieniu, który powstał w 1935 roku w północnej części Algieru. Jego położenie między wzgórzami, a Morzem Śródziemnym robi ogromne wrażenie. Początkowo miał tylko dwie trybuny, ale był stopniowo rozbudowywany i modernizowany. Po odzyskaniu niepodległości przez Algierię w 1962 roku, stadion został przemianowany nazwiskiem jednego z bohaterów rewolucji niepodległości.

omar-hamadi-stadium

Stade Olympique de Mohamed Boumezrag – Powstał na zachodnich obrzeżach miasta Szalif i był wtedy częścią wielkiego kompleksu sportowego. Oprócz boiska znajduje się tam także kilka kortów do tenisa, stadion lekkoatletyczny, ale też boisko do koszykówki. Poza sportową częścią, mieści się tam także lądowisko helikopterów. Stadion nosi imię po zmarłym w 1969 roku piłkarzu Girondins Bordeaux.

Stade du 1er Novembre 1954 – Ten obiekt nosi nazwę od rewolucji niepodległościowej Algierii. Jednak nie wiąże się on z datą powstania obiektu. Ten został otworzony dopiero w 1978 roku. Znajduje się w nietpowym miejscu, bo w gęsto zabudowanym terenie. Tworzy całość z halą widowiskową i przechodził modernizację w 2007 roku. Co ciekawe, tylko w loży honorowej znajdują się miejsca siedzące. Pomimo tego stadion może pomieścić nawet 20 000 widzów.

stadion-listopad-1954

Obiekty w Algierii, które właśnie zobaczyliście są rozsiane po całym kraju, więc trudno będzie je wszystkie zwiedzić. Jeśli sami nie możecie zdecydować, które z nich wybrać, powinniście zacząć od tego największego, czyli stadionu narodowego. Z racji na widoki, godny polecenia jest także Omar Hamadi. Wrażenia wizualne gwarantowane.