stadiony-bratysława

Słowacja zaprasza kibiców! Stadiony Bratysławy

Członek NATO, członek ONZ, członek Unii Europejskiej oraz strefy euro. Brzmi jak opis zachodniego kraju, ale tym razem chodzi o państwo Europy środkowo-wschodniej. Słowacja, bo to o niej mowa ma u siebie wiele obiektów wpisanych na listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Oprócz tego posiada także kilka ciekawych stadionów, które przyciągną polskich groundhopperów.

Na tapet weźmiemy Bratysławę, która znajduje się stosunkowo niedaleko. Groundhopping w tym miejscu może zostać połączony również z innym rodzajem zwiedzania. W stolicy Słowacji mają swoją siedzibę kluby piłkarskie, hokejowe, ale też zespoły rugby. To oznacza, że poza zabytkami, miłośnicy sportowych podróży znajdą też swoją niszę. Zapraszamy na przegląd najciekawszych obiektów Bratysławy.

Tehelne Pole – Stadion Narodowy Słowacji i jednocześnie obiekt robiący największe wrażenie wizualne. Mieści się w dzielnicy Nové Mesto i to tutaj swoje mecze domowe rozgrywała reprezentacja Czechosłowacji. Rekord frekwencji padł w 1957, kiedy to na mecz z Jugosławią przybyło aż 70 000 kibiców. Ze względów bezpieczeństwa w ostatniej dekadzie XX wieku zamontowano tu więcej miejsc siedzących, więc pojemność stadionu spadła do 30 000. Obiekt przez wiele lat był mocno zaniedbywany, ale w 2009 roku rząd słowacki wszedł w komitywę z właścicielem Slovana i wspólnie zbudowali nowy stadion.

tehelne-pole-bratysława

Prace trwały długo, bo trzeba było też najpierw rozmontować stare trybuny, a zanim się do tego zabrano na poważnie, minęło kilka lat. Na przeszkodzie stały też niejasności finansowe, bo nie do końca wiadomo było, kto za co odpowiada. W pobliżu znajdują się: budynek mieszkalny, biurowiec, a także centrum handlowe z parkingiem na prawie 1000 samochodów. Ciekawie muszą mieć widzowie przy linii bocznej, bowiem dzielić ich może tylko kilkumetrowa odległość. Włączając w obiekt strefy VIP i komercyjne, całkowita powierzchnia budowli przekracza 65 000 metrów kwadratowych. Wrażenie może robić też to, że niemal połowa energii potrzebna do chłodzenia i ogrzewania stadionu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Nie ma co mówić, Tehelne Pole odjechało wszystkim pobliskim obiektom sportowym i nie tylko.

Pasienky – Nazwa tego stadionu po polsku oznacza po prostu “pastwisko”. Jest jednym z najpopularniejszych obiektów sportowych nie tylko w Bratysławie, ale na całej Słowacji. Znajduje się tylko kilkaset mertów nieopodal Stadionu Narodowego Słowacji. Został wybudowany w 1962 roku i aż do 2009 był używany jako domowy stadion Interu Bratysława. Później jednak klub wszedł w fuzję z innym i wyprowadził się poza Bratysławę. Zmienił się także gospodarz obiektu i dziś jest nim Slovan, który wkrótce po przejęciu obiektu wymienił krzesełka, by reprezentowały jego nazwę i barwy. Pierwotnie mieścił ponad 20 000 widzów, ale obecnie, po przebudowie pojemność zamyka się w 13 000 krzesełek. Charakterystyczne są niskie trybuny, tylko szkoda że boisko jest oddzielone od nich bieżnią. W 2000 roku stadion ten gościł Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21, a także był miejscem wielu koncertów. Grali tu m.in. Metallica, Carlos Santana, Depeche Mode czy Kiss.

pasienky-bratysława

Hradna – to obiekt piłkarski w miejscowości Dúbravka i jest stadionem macierzystym FK Inter Bratysława, a także FK ŠKP Inter Dúbravka Bratysława przy czym ci pierwsi zaczęli tu grać dopiero od lata 2014 roku. Stadion może pomieścić 5000 osób, w tym 250 miejsc VIP. Poza piłką nożną rozgrywane są tu także inne sporty. Stadion jest obecnie używany przez najbardziej utytułowaną drużynę futbolu amerykańskiego na Słowacji – Bratislava Monarchs.

hradna-bratysława

Petrzalka – stadion piłkarski, którego pojemność wynosi 7 500 miejsc. Przede wszystkim służy do rozgrywania meczów klubowi FC Petrzalka, który występuje w trzeciej lidze słowackiej. Zbudowano go w 2011 roku, więc jest to stosunkowo nowy obiekt, a oficjalnie otwarty został w kolejnym roku. W najbliższej przyszłości planowana jest rozbudowa obiektu, aby zwiększyć pojemność, jednak do tego potrzebny będzie awans do wyższej ligi. Rozbudowa nie jest jednak wykluczona, w pierwszych latach funkcjonowania, obiekt nie miał nawet 1000 miejsc. Dopiero później zostały one dobudowane.

bratysława-petrzałka

Cztery stadiony, z których na pewno trzeba zobaczyć co najmniej połowę. Nie ma tego dużo więc bez trudu wciśniecie je między kolejne zabytki i muzea. A jeżeli Bratysława już została przez Was zaliczona, dobrym pomysłem może być wybranie się obok do Czech i sprawdzenie czy może lepsze są stadiony Pragi. Chyba w obydwu miastach są miejsca warte odwiedzenia.