włochy-stadiony

Największe stadiony we Włoszech. Gdzie grają najlepsze kluby Italii?

Włochy należą do grupy G-7, czyli siedmiu najważniejszych na świecie państw pod względem gospodarczym. Ważną gałąź gospodarki Włoch stanowi turystyka. Głównie ze względu na swoje położenie geograficzne, ale też przecież Italia jest europejską kolebką chrześcijaństwa. Dzięki temu również przybywa do Włoch mnóstwo ludzi. Z roku na rok liczba turystów rośnie, a w 2015 było to ponad 50 milionów zwiedzających, którzy wygenerowali przychód w wysokości około 39 miliardów dolarów.

W tym kraju mamy do czynienia z rzadkim zjawiskiem w tym regionie, gdyż Włochy czerpią zyski z turystyki przez okrągły rok. W okresie wakacyjno-letnim turyści oblegają miejscowości nadmorskie oraz jeziora. Z kolei zimą przybywają pojeździć na nartach, bo znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich. Popularna jest również turystyka miejsca. Największe włoskie miasta, czyli Rzym, Mediolan i Wenecję odwiedza co roku około siedmiu milionów ludzi. Skoro już przy miastach jesteśmy, warto poruszyć temat stadionów piłkarskich. Przed wami najpotężniejsze budowle Półwyspu Apenińskiego, które pomieszczą ponad 40 tysięcy kibiców. Prawdziwa gratka dla groundhopperów.

Allianz Stadium

Najnowocześniejszy w zestawieniu stadion mieszczący się w Turynie. Obiekt Juventusu, który powstał w miejsce znacznie większego Delle Alpi. Poprzednik nie zapełniał się nawet w połowie, więc zrodziły się plany o budowie nowego stadionu. Alpi zostało zrównane z ziemią, a w 2011 roku stanął zupełnie nowy obiekt piłkarski. Jego zbudowanie pochłonęło ponad 120 milionów euro i dziś Juve może cieszyć się stadionem mieszczącym ponad 41 tysięcy widzów. Allianz Stadium jest bardzo nowoczesną budowlą zawierającą parking, restauracje i luksusowe loże VIP.

allianz-stadium

Stadio Giuseppe Meazza

Lub inaczej San Siro. Pierwsza nazwa częściej używana przez kibiców Interu Mediolan, druga raczej przez fanów A.C. Milan. Dziś jest to ogromna budowla, ale nie zawsze tak było. W 1926 roku na stadion mogło wejść maksymalnie 10 000 osób i dopiero tuż przed wybuchem II Wojny Światowej go rozbudowano. Pojemność wzrosła do 55 tysięcy, a w połowie lat 50. obiekt stał się dwukrotnie większy. Przez 30 lat należał do stadionów, które mogły pomieścić ponad sto tysięcy kibiców, jednak zamontowanie krzesełek to zmieniło. Dziś jednocześnie na stadion może wejść 85 tysięcy widzów, a ostatnie modernizacje miały miejsce przed mundialem we Włoszech w 1990 roku. Pojawiły się wtedy ogromne kolumny, które dodają uroku i budzą jeszcze większe wrażenie.

san-siro

Stadio Olimpico

Swoje mecze na Stadio Olimpico rozgrywają dwa rzymskie zespoły – AS Roma i SS Lazio. Pełni także funkcję stadionu narodowego, gdzie mecze grają reprezentacje Włoch w piłce nożnej oraz rugby. Powstawał w okresie międzywojennym, a rozbudowano go w 1952 roku, by przygotować kraj na Igrzyska Olimpijskie w 1960. Charakterystyczna stała się bieżnia lekkoatletyczna wokół boiska.  Przed mundialem we Włoszech w roku 90. dobudowano dach i obiekt mógł pomieścić ponad 82 tysiące kibiców. Co roku ma tu miejsce mityng diamentowej ligi IAAF, a w 2009 roku Olimpico było areną finału Ligi Mistrzów, w którym Barcelona pokonała Manchester United 2:0.

stadio-olimpico

Stadio San Paolo

Obiekt piłkarski mieszczący się w Neapolu pod Wezuwiuszem. Jak łatwo się domyśleć należy do ekipy SSC Napoli. Na początku nazywano go Stadio del Sole, czyli stadionem słońca, jednak został przemianowany na San Paolo, czyli świętego Pawła. Pod koniec lat 90. pojawił się pomysł, aby nazwać obiekt imieniem Diego Maradony, który był mocno związany z włoskim klubem, ale prawo pozwala na nadawanie imienia wyłącznie osób, które nie żyją od co najmniej 10 lat. Jego budowa trwała przez 11 lat i ostatecznie został oficjalnie otwarty w 1959 roku. Dziś może pomieścić 65 tysięcy kibiców podczas meczów.

stadio-san-paolo

Stadio Artemio Franchi

Stadion piłkarski zlokalizowany we Florencji. Jest domem klubu ACF Fiorentina i również należy do największych obiektów w kraju. Kiedy go zbudowano miał nosić imię Giovanniego Berty, czyli florenckiego faszysty. W 1991 roku został przemianowany na Artemio Franchi na cześć byłego prezydenta UEFA, który pochodził z Florencji. Wcześniej zaś przechodził szereg renowacji w związku z mundialem we Włoszech. Stanowił podczas mistrzostw świata arenę zmagań dla trzech starć grupowych pomiędzy Austrią, USA i Czechosłowacją, a także dla meczu ćwierćfinałowego pomiędzy Argentyną, a Jugosławią. Oficjalny rekord frekwencji padł 25 listopada 1984 roku podczas meczu Serie A pomiędzy Fiorentiną i Interem Mediolan.

artemio-franchi

Włochy są z pewnością warte odwiedzenia i to niezależnie od pory roku. Powyższe stadiony również powinien zobaczyć na żywo każdy kibic calcio. Włoska piłka ma w sobie bowiem oryginalność i jest jedyna w swoim rodzaju. Ludzie żyją tutaj futbolem i bez wątpienia przekona się o tym każdy kto odwiedzi Półwysep Apeniński.