stadiony-szwajcarii

Największe stadiony Szwajcarii. Gdzie oglądają mecze bogaci ludzie?

Szwajcaria i jej stadiony są tematem niniejszego artykułu. Trzeba przyznać, że ten kraj w pierwszej kolejności nie kojarzy nam się z piłką nożną, a mimo tego osiąga w niej całkiem przyzwoite wyniki. Kluby regularnie występują w europejskich pucharach, a reprezentacja narodowa na wielkich turniejach radzi sobie całkiem nieźle. Co prawda na próżno szukać wielkich sukcesów, ale systematyczny rozwój pozwala utrzymać futbol na zadowalającym poziomie.

Jeśli zaś chodzi o turystykę, głównym obiektem zainteresowań są kąpieliska. Jest ich ponad 200, a lekko połowa z nich otrzymała najwyższą klasę jakości. My jednak na wodzie się nie skupiamy, a wybraliśmy największe stadiony Szwajcarii, które mogą pomieścić co najmniej 25 000 widzów podczas wydarzeń sportowych. Szwajcarskie kluby często mają problemy z wypełnieniem tak rozległych trybun, ale mierząc się z topowymi drużynami Europy, nie trzeba się tym przejmować.

STADE DE SUISSE Wankdorf Bern

Obiekt, który w sezonie 2021/2022 gości spotkania Ligi Mistrzów. Występują na nim bowiem piłkarze Young Boys Berno, którzy ostatnimi czasy seryjnie zdobywają mistrzostwa Szwajcarii. Został otwarty na pod koniec lipca 2005 roku, a przy samym projekcie brało udział aż trzech różnych inwestorów. Coop, Winterthur Vie oraz SUVA Suisse wydały łącznie 70 milionów euro na sam stadion. Jest on jednak częścią całego kompleksu sportowego, który powstał na tym terenie, a ten kosztował aż 350 milionów.

STADE DE SUISSE Wankdorf Bern

Oprócz szeregu boisk piłkarskich znajdziemy tam również m.in. centrum handlowe, biura, restauracje, parkingi, a nawet szkołę. Pojemność stadionu to dokładnie 31 783 miejsca, a na inaugurację gospodarze zmierzyli się z Olympique Marsylią. Tamto spotkanie zakończyło się zwycięstwem ekipy z Francji 3:2. Później były tu rozgrywane mecze podczas mistrzostw Europy 2008. Jest to jedno z niewielu boisk w rozgrywkach międzynarodowych, posiadający sztuczną nawierzchnię.

St. Jakob-Park (Joggeli)

Stadion świętego Jakuba, czyli największy obiekt sportowy w Szwajcarii. Może na nim jednocześnie zasiąść 38 512 osób, a położony jest w przepięknej Bazylei. Swoje mecze rozgrywa tu więc oczywiście klub FC Basel, a sam obiekt powstał w 2001 roku i od tamtej pory przechodził już dwie renowacje. Całkowity koszt budowy zamknął się w 250 milionach szwajcarskich franków, a oficjalna inauguracja miała miejsce w marcu 2001. Wtedy to Basel bezbramkowo zremisowało z Lausanną. Warto zaznaczyć, że w 2002 roku stadion gościł młodzieżowe mistrzostwa Europy, a sześć lat później grały tu już dorosłe reprezentacje podczas Euro 2008. 

St. Jakob-Park

Stade de Genéve

Jak sama nazwa wskazuje, jest to stadion mieszczący się w Genewie. Oficjalnie może pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców, jednak trzeba pamiętać, że około 1200 miejsc przeznaczonych jest dla klientów klasy biznes, a kolejne 200 to miejsca dla prasy. Swoje mecze rozgrywa tu przede wszystkim zespół Servette FC. Inauguracja meczów na tym obiekcie miała miejsce pod koniec kwietnia 2003 roku, kiedy to reprezentacja Szwajcarii zmierzyła się tutaj z Włochami. Gospodarze jednak ulegli Italii 1:2, więc otwarcie nie było specjalnie udane. Wybudowanie tego stadionu kosztowało aż 93 miliony euro i również podczas Euro 2008 była to arena zmagań grupowych.

Stade de Genéve

Letzigrund

Najmłodszy i najmniejszy stadion z niniejszego zestawienia. Letzigrund mieści się w Zurychu i swoje mecze rozgrywają tu zarówno Fussball Club Zurich oraz Grasshopper Zurich. Według informacji pojemność całkowita stadionu wynosi dokładnie 25 tysięcy kibiców. Oficjalna inauguracja miała miejsce pod koniec sierpnia 2007 roku, więc tuż przed Euro 2008 rozgrywanym w Austrii i Szwajcarii. Całkowity koszt budowy zamknął się w 66,5 mln euro. Poza stadionem znajdziemy tu również dwa boiska treningowe, bieżnię lekkoatletyczną, kryty kort tenisowy oraz restaurację.

Letzigrund