stadiony-norwegii

Największe stadiony Norwegii. Jak wygląda futbol na chłodnej Północy?

Norwegia kojarzy się nam głównie z fiordami i niskimi temperaturami przez cały rok. Parę osób może jednak się zdziwić, ale na Północ od Polski również grają w piłkę! A tak zupełnie poważnie, to poziom norweskiego futbolu jest na podobnym pułapie, co polska Ekstraklasa. Mogliśmy to zaobserwować chociażby w minionych eliminacjach do europejskich pucharów, kiedy to Legia Warszawa grała z Bodo/Glimt. Ówcześni mistrzowie Norwegii posiadali jednak jeden z mniejszych stadionów w lidze, a w tym tekście skupimy się na największych obiektach sportowych w kraju, którego stolicą jest Oslo.

Największe stadiony piłkarskie w Norwegii

Pod lupę bierzemy największe stadiony Norwegii, czyli takie, których pojemność całkowita przekracza 15 tysięcy. Na naszej liście znalazło się zatem pięć stadionów, wśród których znajdziemy Stadion Narodowy oraz cztery obiekty z Eliteserien. Na pewno każdy znajdzie tu przynajmniej jeden, który przykuje jego uwagę.

StadionMiastoDrużynaPojemność
UllevaalOsloreprezentacja Norwegii27 200
LerkendalTrondheimRosenborg21 366
BrannBergenBrann17 686
IntilityOsloValerenga17 333
VikingStavangerViking15 900

Stadion Narodowy – Ullevaal

Największy obiekt sportowy, który znajdziemy w Norwegii. Ullevaal mieści się w Oslo i może pomieścić 27 200 kibiców. Swoje mecze rozgrywa tutaj przede wszystkim reprezentacja narodowa Norwegów. Powstał już 1926 roku i od tamtej pory przeszedł dwie gruntowne renowacje. Jedna z nich miała miejsce na przełomie wieków, zaś druga w 2013 roku. Poza tym miały tu miejsce również pomniejsze modernizacje, które miały na celu utrzymać obiekt w najlepszym porządku. Rekord frekwencji jaki zanotowano na trybunach przebił 35 tysięcy widzów. Plany norweskiej federacji piłkarskiej idą w kierunku rozbudowy obiekty, żeby regularnie mogło na nim zasiadać 30 000 kibiców podczas spotkań reprezentacji.

ullevaal-stadion

Lerkendal – największy w Eliteserien

Największy obiekt w norweskiej ekstraklasie należy do najbardziej rozpoznawalnego klubu jakim jest Rosenborg Trondheim. Mecz z trybun tego obiektu może oglądać 21 366 widzów, choć rekordowa frekwencja znacząco przewyższyła tę liczbę. Było to w październiku 1985 roku, kiedy to gospodarze podejmowali zespół Lillestrom, a ten mecz oglądało 28 i pół tysiąca kibiców. Stadion otwarto w 1947 roku, ale od tamtej pory wielokrotnie był odświeżany. Jego ostatnia większa przebudowa miała miejsce w latach 96-02 i pochłonęła ok. 335 milionów norweskich koron. W 2016 roku rozegrano tutaj mecz o Superpuchar Europy pomiędzy Realem Madryt, a Sevillą FC. Królewscy wygrali wtedy po dogrywce 3:2, a mecz oglądało wtedy niemal 18 tysięcy osób.

lerkendal-stadion

Brann Stadion

Stadion należący do ekipy SK Brann z siedzibą w Bergen jest najstarszym z niniejszej listy. Zbudowano go już w 1919 roku, a oficjalna pojemność obiektu wynosi 17 686 miejsc. Od początku istnienia stadion był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany. Najwyższą oglądalnością na żywo cieszył się pucharowy mecz przeciwko Fredrikstad w 1961 roku, kiedy to na trybunach doliczono się niemal 25 tysięcy kibiców. Niejednokrotnie gościł tutaj finał krajowego pucharu, a także swoje mecze rozgrywała kadra Norwegii. Kawał historii zamknięty pośród czterech trybun.

Brann-Stadion

Intility Arena

Zdecydowanie najnowszy obiekt na tej liście, ponieważ jego inaugurację datuje się na rok 2017. Intility Arena należy do stołecznej Valerengi, która jest oficjalnym właścicielem obiektu i od momentu jego powstania go finansuje. Stadion może pomieścić 17 333 widzów, choć w to wliczane są również miejsca dla prasy, VIP-ów i niepełnosprawnych. Około 1300 siedzeń przeznaczonych jest dla kibiców drużyny gości. Za projekt odpowiedzialna jest firma Lille Frøen AS, a postawienie stadionu kosztowało łącznie 720 milionów norweskich koron, czyli na tamten czas ok. 70 milionów euro.

intility-arena

Viking Stadion

Swoje mecze na ostatnim z opisywanych obiektów rozgrywa Viking FK, czyli klub z siedzibą w Stavanger. Stadion Wikingów może pomieścić dokładnie 15 900 kibiców, z czego 1000 miejsc jest przeznaczonych dla VIP-ów. Inauguracja stadionu miała miejsce w 2004 roku, a rekordową frekwencję odnotowano trzy lata później. Było to podczas meczu przeciwko Brann, kiedy to na trybunach zasiadło 16 600 osób. Za architekturę obiektu odpowiadają dwie firmy, czyli LINK signatur AS oraz NBBJ Design. Całkowity koszt budowy pochłonął 20 milionów euro.

viking-stadion

Norweskie stadiony godne odwiedzenia

Oczywistą sprawą jest, że do Norwegii nie jedzie się dla gorących wakacji, opalenizny czy kąpieli w morzu. Zaletą tego regionu są jednak niepowtarzalne krajobrazy i skandynawski klimat, który wyczuwalny jest na każdym kroku. Skoro już o tym mowa, warto odwiedzić również stadiony Sztokholmu czy też stadiony Kopenhagi, a więc odpowiednio Szwecję i Danię. Półwysep Skandynawski ma nam do zaoferowania naprawdę wiele jeśli chodzi o turystykę, ale sport nie schodzi tutaj wcale na daleki plan.