stadiony-meksyku

Stadiony w Meksyku. Gdzie gra najbardziej utytułowana reprezentacja Ameryki Północnej?

Przed dotarciem na tereny współczesnego Meksyku hiszpańskich konkwistadorów, żyło tam wiele cywilizacji, z których najbardziej znaną i rozwiniętą byli Aztekowie. Są to jednak dzieje bardzo odległe i nie było mowy, żeby ktoś wtedy słyszał o piłce nożnej. Stadiony w Meksyku byłby przez tamtejszą ludność prawdopodobnie uznawane za świątynie, a nie infrastrukturę sportową. Meksyk jest niezwykle zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Przez duży obszar kraju przewijają się wilgotne masy powietrza. Znajdziemy tu także pustynie i półpustynie. Różnorodny klimat sprawia, że Meksyk jest prawdziwym skarbcem bogactwa naturalnego, będąc tym samym bardzo atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Tak samo, jak klimat, niejednakowa jest kultura tego kraju. Pluralizm etniczny powoduje, że oprócz niezwykle barwnych widoków, odwiedzający zderzają się z wieloma ciekawymi kulturami. W państwie sąsiadującym z USA jest także ogrom miejsc atrakcyjnych turystycznie – nie zdziwi więc fakt, że w Meksyku właśnie turystyka stanowi najistotniejsze źródło dochodów, nie licząc wydobycia surowców pokroju ropy naftowej. Sam rozwój gospodarczy państwa nabiera tempa, co może zwiastować kolejne interesujące inwestycje i tym samym warte zobaczenia miejsca.

Reprezentacja Meksyku w piłkę nożną jest najbardziej utytułowanym zespołem w Ameryce Północnej. Futbol stanowi niezwykle istotną część kultury tego kraju. Samo państwo gościło na swoim terytorium największe sportowe imprezy, w tym dwukrotnie Mundial. Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata odbyły się tu w 1970 roku. Gospodarzom udało się dojść do ćwierćfinału – tam ulegli reprezentacji Włoch, która dotarła aż do finałowego starcia. Po murawach obecnych tam stadionów biegały takie legendy jak Pele, Gerd Muller. Po raz drugi kraj Ameryki Łacińskiej miał okazję być gospodarzem mundialu szesnaście lat później, 1986 roku – tam zmagania zakończyli również na ćwierćfinale, przegrywając z RFN. W tymże roku wiele aren przeszło modernizację. W późniejszych latach powstało również wiele ciekawych obiektów. Stadiony w Meksyku do dzisiaj zaskakują swoją monumentalnością i nieszablonowością konstrukcji. Dodatkową motywacją do odwiedzenia ich przez groundhopperów jest fakt, że wiele aren może ulec niedługo modernizacji, gdyż w 2026 roku Meksyk po raz trzeci będzie organizatorem Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Estadio Azteca (Coloso de Santa Ursula)

Narodowy stadion w Meksyku, który może pomieścić ponad 85 tysięcy kibiców. Wybudowany został w latach 60. i do tej pory stanowi kluczowy obiekt sportowy w tym państwie. Na obiekcie tym odbywały się najważniejsze sportowe imprezy, w tym dwa finały wspomnianych wcześniej Mistrzostw Świata. Poza sportowymi wydarzeniami, na arenie odbywają się liczne koncerty i wydarzenia kulturalne.

estadio-azteca

Estadio Akron

Stadion został oddany do użytku w 2010 roku. Koszt jego budowy wyniósł niemal 150 mln dolarów. Wygląd i sam zamysł obiektu to kompletny unikat. Sama budowla jest idealnie wpasowana w krajobraz – zewnętrzna część stadionu pokryta jest sztucznym wzgórzem. Może pomieścić blisko 50 tysięcy kibiców. Mimo nowoczesnych rozwiązań wewnątrz areny – największe wrażenie robi jednak jego zewnętrzna część.

estadio-akron

Estadio Cuauhtémoc

Obiekt powstał w 1968 roku. Był włączony do infrastruktury stadionowej, która służyła do zorganizowania dwóch mundiali w 1970 i 1986 roku. Przeszedł już dwie modernizacje, z czego największa odbyła się pięć lat temu. Został pokryty niebiesko-białą mozaiką, która wyróżnia arenę spośród większości stadionów w Ameryce Łacińskiej.

estadio-cauhtemoc

Estadio de Futbol de Monterrey

Zwany również Estadio BBVA. Bardzo młody i nowoczesny obiekt, powstały w 2015 roku. Koszt jego budowy opiewał na 200 mln dolarów. Zwieść może nazwa, gdyż arena zlokalizowana jest w Gwadelupie, a nie w Monterrey. Jedna z trybun stadionu jest mniejsza niż reszta. Nie jest to jednak błąd konstrukcyjny, a celowy zabieg, który pozwala odwiedzającym ujrzeć przez dach obiektu, zapierającą dech w piersiach górę Cerro de la Silla.

estadio-futbol-monterrey

Stadiony w Meksyku mają swój niepodważalny klimat. Często samą konstrukcję uświetniają otaczające obiekt tereny. Odwiedziny tego kraju są niezwykle ciekawą opcją nie tylko dla groundhopperów. Przeróżne możliwości turystyczne i zróżnicowany krajobraz to wizytówka przyciągająca niemal każdego. Co istotniejsze odwiedzający mogą zobaczyć obiekty po raz ostatni w ich aktualnej krasie. W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w 2026 roku, dokonanych zostanie zapewne wiele modernizacji, a niektóre obiekty mogą stracić na zawsze swój obecny charakter.