stadiony-holandii

Największe stadiony Holandii. Obiekty sportowe w kraju wiatraków

Holandia oficjalnie nazywana jest Królestwem Niderlandów. Jest to państwo położone w zachodniej części Europy, które ma do zaoferowania bardzo wiele zarówno kulturowo, jak i turystycznie. Ten kraj odwiedza w ciągu roku ponad 15 milionów ludzi, którzy generują przychód kraju na poziomie około 13 miliardów dolarów.

W ostatnich latach Holandia została sklasyfikowana, jako 20. najczęściej odwiedzany kraj na świecie. Z europejskich krajów najwięcej turystów przybywa z Niemiec, zaś spoza Starego Kontynentu, najczęściej wizytują tutaj Amerykanie. Administracyjną stolicą Holandii jest Haga, a konstytucyjną Amsterdam. Przyjrzyjmy się temu specyficznemu krajowi od sportowej strony. Stadiony Holandii z pewnością zachwycą miłośników groundhoppingu.

Johan Cruyff ArenA – Wielofunkcyjny obiekt sportowy w Amsterdamie, na którym swoje mecze rozgrywa przede wszystkim drużyna Ajaxu. Często gości tu również reprezentacja Holandii. Arenę uznaje się za przełomową pośród obiektów piłkarskich, jednak odbywa się tutaj również wiele imprez niezwiązanych z piłką nożną. Johan Cruyff ArenA wsławiła się pierwszym w Europie rozsuwanym dachem, co pozwoliło zapomnieć o kłopotach z dbaniem o nawierzchnię.

Budowę stadionu rozpoczęto w listopadzie 1993 roku, by spełnić marzenia mieszkańców o największym tego typu obiekcie w Holandii. Oficjalnie został otwarty niecałe trzy lata później, bo w sierpniu 1996 roku. Głównym wydarzeniem nie było jednak piłkarskie święto, a koncert Tiny Turner. Stadion nazywany również Amsterdam Areną uznaje się za wzór funkcjonalności, a w trakcie swojego istnienia gościł już wiele znaczących imprez. Był głównym stadionem Mistrzostw Europy w 2000 roku, a także areną finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

johan-cruyff-arena-ajax

De Kuip – Budowę nowego stadionu w Rotterdamie rozpoczęto w 1935 roku. Jego konstrukcja stanowiła wzór dla późniejszych podernizacji stadionu Camp Nou należącego do FC Barcelony. Prezes Feyenoordu inspirował się obiektami z Londynu i Nowego Jorku, by później przełożyć je na projekt stadionu dla swojego klubu. De Kuip został otwarty w 1937 roku i mógł pomieścić nawet 64 000 kibiców, co w tych czasach robiło ogromne wrażenie. 

Co ciekawe obiekt mógł przestać istnieć już kilka lat później, gdy w trakcie II wojny światowej Holendrzy potrzebowali zasobów stali i planowali rozebrać stadion. Na szczęście do tego nie doszło i De Kuip zachowało swój pierwotny wygląd. Oficjalnie stadion został uznany za jeden z zabytków Rotterdamu. Oprócz Feyenoordu kadra Holandii grała tu ponad 150 spotkań, arena gościła Mistrzostwa Europy 2000 i odbyło się tu aż 10 finałów rozgrywek europejskich.

de-kuip-feyenoord

Philips Stadium – Stadion należący do PSV, który jest zlokalizowany w Eindhoven. Powstał w 1913 roku i mogło na nim zasiąść tylko 300 kibiców. Ten stan utrzymał się niemal przez 30 lat, aż w 1941 roku obiekt rozbudowano do 18 000. Stadion musiał przejść liczne remonty i rozbudowy, ze względu na straty w czasie II wojny światowej. Na przełomie wieków doszło do największych zmian. Pojawiły się nowe trybuny i zmienił się zupełnie kształt budowli. Dziś Philips pomieści ponad 35 000 widzów i planuje się, aby mogło wejść na niego jeszcze więcej kibiców. Podobnie jak powyższe obiekty, rozgrywano tu Mistrzostwa Europy 2000, zaś w 2006 roku odbył się na tym stadionie finał Pucharu UEFA. Niekiedy obiekt użyczany jest również reprezentacji Holandii.

philips-stadion-psv

De Grolsch Veste – Ten stadion należący do Twente Enschede powstał bardzo szybko, bo otwarto go już niewiele ponad rok po rozpoczęciu budowy. Początkowo mieścił około 13 000 widzów, ale już było wiadomo, że trzeba będzie tę pojemność zwiększyć. Dziś stadion może ugościć jednocześnie ponad 30 000 kibiców, a planowane są także kolejne rozbudowy. Nazwa stadionu pochodzi od sponsora, czyli piwa Grolsch oraz słowa Veste, oznaczającego fortecę. Kibice Twente z kolei często nazywają go imieniem Epiego Drosta, który zagrał ponad 400 spotkań dla tego klubu.

grolsch-veste-twente

Jak można zauważyć po zdjęciach, stadiony w Holandii prezentują się naprawdę przepięknie. Poza tym wiążą się z nimi ciekawe historie, więc fani poznawania świata powinni być zachwyceni. Jako że Holandia nie jest ogromnym krajem i być może część z Was będzie chciała wybrać się do któregoś z sąsiadujących państw, mamy propozycję. Dobrym pomysłem może być zobaczenie stadionów Luksemburga. Nie zajmie to wiele czasu, a wrażenia mogą być przednie.