największe-stadiony-ekstraklasy

Największe stadiony Ekstraklasy. Które obiekty pomieszczą najwięcej kibiców?

Skład polskiej ligi zmienia się co sezon, ponieważ do Ekstraklasy wchodzą najlepsze drużyny z 1. ligi, a najsłabsze ekipy muszą opuścić najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. W związku z tym mamy do czynienia też z nowymi obiektami, na których goszczą ekstraklasowe mecze. Minie jednak jeszcze sporo czasu, zanim będą one wyglądały tak, jak największe stadiony Ekstraklasy. Mowa oczywiście o tych, które mogą pomieścić największą liczbę kibiców podczas meczów.

Największe stadiony polskiej Ekstraklasy

Wśród zapaleńców piłki nożnej, ale nie tylko turystyka stadionowa staje się coraz popularniejszym zajęciem. Tzw. groundhopping to okazja do zwiedzania interesujących miejsc z naciskiem na obiekty sportowe różnego kalibru. Dobrze jest zacząć od zwiedzenia największych stadionów Ekstraklasy, a do takich należą bez wątpienia obiekty:

  • Śląska Wrocław
  • Lecha Poznań
  • Lechii Gdańsk
  • Wisły Kraków
  • Legii Warszawa

Dla tych, którzy chcieliby bliżej poznać powyższe areny, stworzyliśmy niniejsze zestawienie. Najważniejsze informacje na temat każdego stadionu znajdziecie poniżej. Warto również wspomnieć, że wymieniliśmy również najgorsze stadiony w Polsce w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Stadion Wrocław

Stadion Śląska Wrocław to oficjalnie największy obiekt sportowy w Polsce. Może pomieścić 45 105 kibiców, a mieści się przy al. Śląskiej 1. W pojemność wlicza się 2100 miejsc dla klasy biznes i VIP, a także ponad 200 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jego budowę rozpoczęto jeszcze w 2009 roku, a oficjalna inauguracja stadionu to 10 września 2011. Jak łatwo się domyślić ta arena powstała specjalnie z myślą o organizowanym w Polsce Euro 2012, a rozgrywane były tu mecze właśnie w naszej grupie. Całkowity koszt budowy tego obiektu przekroczył 900 milionów złotych. 

stadion-śląska-wrocław

Stadion Poznań

Obiekt Lecha Poznań został otwarty w 2010 roku przy okazji koncertu Stinga. Jego budowa ruszyła jednak znacznie wcześniej, ponieważ już w 2003 roku. Oficjalnie pojemność stadionu wynosi 42 837 miejsc, a rekordową frekwencję zanotowano niedługo po jego otwarciu. Było to podczas meczu Ligi Europy przeciwko Manchesterowi City w listopadzie 2010, kiedy to na trybunach pojawiło się 42 tysiące widzów. Koszt budowy pochłonął 746 milionów złotych, a charakterystyczny obiekt przy ul. Bułgarskiej również gościł spotkania fazy grupowej Euro 2012.

Polsat Plus Arena

W 2021 roku Polska gościła finał Ligi Europy rozgrywany pomiędzy hiszpańskim Villarrealem oraz angielskim Manchesterem United. To również w tym roku stadion, na którym się on odbył, przybrał nazwę Polsat Plus Arena. Stadion Lechii Gdańsk od momentu powstania w 2011 roku nosił już różne nazwy, a brzmiały one kolejno PGE Arena oraz Stadion Energa. Kiedy kibice zdążyli się już przyzwyczaić, czekała ich kolejna zmiana szyldu. Na tym obiekcie może jednocześnie zasiąść 41 620 kibiców, ale na tę liczbę składają się oczywiście również loże VIP i miejsca dla niepełnosprawnych. Budowa stadionu stojącego przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1 kosztowała niebagatelną sumę 864 milionów złotych.

Stadion im. Henryka Reymana

Stadion Wisły Kraków został nazwany imieniem jej legendarnego napastnika Henryka Reymana. Stanął przy ul. Reymonta 22 w 2012 roku, a koszt jego budowy zamknął się w 600 milionach złotych. Pojemność tego obiektu jest nieco mniejsza niż powyższych stadionów i wynosi 33 130 miejsc. Znajdziemy tam wydzielony sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej liczący 1650 krzesełek, a także specjalne miejsca dla prasy i osób niepełnosprawnych. Rekordową frekwencję odnotowano 6 czerwca 2016 roku, kiedy to reprezentacja Polski podejmowała Litwę w ramach przygotowań do mistrzostw Europy.

stadion-wisły-kraków

Stadion Wojska Polskiego

Ostatnim na naszej liście pięciu największych stadionów Ekstraklasy jest obiekt Legii Warszawa. Stadion Wojska Polskiego lub jak ktoś woli im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mieści się przy ul. Łazienkowskiej 3. Jego budowa kosztowała 374 miliony złotych i zakończyła się w 2011 roku. Jego inauguracja miała jednak miejsce wcześniej, kiedy to Legia zagrała towarzyski mecz z Arsenalem. Tamto spotkanie wygrali londyńczycy 6:5, ale rekord frekwencji padł w 2013 roku w meczu Legii ze Śląskiem.