stadiony-berlina

Największe stadiony Berlina. Obiekty stolicy Niemiec, które musisz odwiedzić

Nasi zachodni sąsiedzi słyną z dobrej organizacji, precyzji i solidności wykonania. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się stadionom piłkarskim w stolicy Niemiec. Warto nadmienić, że Niemcy przeważnie wolą spędzać wakacje we własnym kraju. Sprawdźmy czy rzeczywiście warto wybrać się tam w swoim wolnym czasie. Z pewnością jest tam wiele szlaków turystycznych, jezior i tym podobnych. My jednak przyjrzymy się najczęściej odwiedzanemu miastu, czyli Berlinowi i to głównie od strony sportowej.

W Berlinie mieszka prawie cztery miliony osób, więc mowa o ogromnym mieście. Jest tu więcej ludzi niż w niektórych krajach, które już opisywaliśmy. Między innymi w Luksemburgu mieszka około 600 tysięcy ludzi. Wróćmy jednak do Berlina. Najpopularniejszą atrakcją turystyczną jest oczywiście szlak muru berlińskiego, który ma długość około 160 kilometrów. Na trasie są m.in. Reichstag, Brama Brandenburska, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, East Side Gallery i Most Glienicke. Od niedawna Berlin ma aż dwóch swoich przedstawicieli w niemieckiej Bundeslidze. To głównie o ich stadionach się zaraz dowiesz.

Olympiastadion

Stadion należący do Herthy Berlin od 1963 roku. Budowany był w latach ‘30. i oficjalnie otwarto w 1936 roku. Początkowo plany zakładały, żeby była to arena Igrzysk Olimpijskich w 1916 roku, jednak ze względu na I wojnę światową trzeba było z nich zrezygnować. Udało się jednak zorganizować tu Igrzyska w 1936 i już w tamtym czasie wygląd prezentował się podobnie do dzisiejszej wersji, choć ostatnia modernizacja miała miejsce w 2004 roku. Stadion praktycznie nie odczuł II wojny światowej, choć był wykorzystywany przez wojska alianckie, które stacjonowały w stolicy Niemiec. Już wtedy mógł on pomieścić 110 000 osób.

W 1974 roku rozegrano tu trzy spotkania mistrzostw świata, a w 2006 roku mundial gościł tutaj aż sześciokrotnie wliczając w to wielki finał pomiędzy Francją, a Włochami. Obecnie jest drugim co do wielkości stadionem w Niemczech i oprócz meczów piłkarskich odbywają się tu m.in. koncerty muzyczne. To tutaj miał miejsce jeden z największych koncertów Madonny. Dzisiaj może pomieścić jednocześnie niecałe 75 tysięcy kibiców. Jako stadion Olimpijski musi mieć dużą pojemność. Podobnie jest ze stadionem w Londynie, który został przygotowany z myślą o Igrzyskach, a dziś służy stołecznemu West Hamowi.

olympiastadion-berlin

Stadion An der Alten Försterei

Dziś jest to stadion Unionu Berlin występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech. Otwarto go w 1920 roku, a dziś może pomieścić około 22 tysięcy osób. Mieści się w dzielnicy Kopenick, na południowym wschodzie Berlina. Co ciekawe, początkowo boisko nie znajdowało się nawet w granicach miasta i dopiero od 1966 roku klub z Oberschöneweide przemianowano na Union Berlin. Stadion w pierwszych latach swojego istnienia mógł pomieścić około 10 tysięcy kibiców. Pojemność zwiększono wraz z pierwszą poważniejszą rozbudową w 1968 roku. Kolejna miała miejsce dekadę później i stadion mógł jednocześnie ugościć spokojnie ponad 25 tysięcy osób.

Lata mijały, a obiekt się nie zmieniał. Dopiero w 2007 roku przeszedł modernizację. Union Berlin wydzierżawił stadion na kolejne 99 lat, a stadion został nazwany imieniem spółki An der Alten Försterei. Wspomniane odnowienie stadionu wspomogli w znacznym stopniu kibice. To oni pomagali przy wielu pracach stadionowych. W kolejnych latach zdarzało się też, że wspomagali stadion finansowo i dziś niemal połowę udziałów mają właśnie fani Unionu.

union-berlin-stadion

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark

W tym miejscu znajdowały się tereny wojska niemieckiego w XIX wieku. Później jednak zastąpiła je piłka nożna i pierwsze boisko Herthy. Budowa prawdziwego stadionu rozpoczęła się dopiero w latach ‘50. XX wieku. Miał on posiadać wysokie trybuny, które mogłyby pomieścić nawet 30 000 widzów. Oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 1952 roku i od razu nadano obiektowi imię pruskiego gimnastyka.  Dziś swoje mecze rozgrywa tutaj Berliner FC Dynamo, który występuje na piątym poziomie rozgrywkowym. Jego pojemność to 19 708 miejsc, jednak rekordowa frekwencja jest znacznie wyższa. Mecz 1974 roku pomiędzy NRD, a reprezentacją Belgii obejrzało 30 tysięcy kibiców. To właśnie w czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej stadion pełnił ważną funkcję, bo rozgrywano tu finały krajowego pucharu. 

Friedrich-Ludwig-Jahn-Sportpark-berlin

Gdy kolejnym razem zawitasz do Berlina, nie zapomnij odwiedzić powyższych stadionów. Kawał historii boiskowych i pozasportowych powinien zaspokoić głód nawet najbardziej wymagających turystów. Zwłaszcza pierwsze dwa warto odwiedzić podczas meczów Bundesligi. Oprócz wspaniałej atmosfery na trybunach, doświadczysz wysokiego poziomu piłkarskiego, a przecież o to również chodzi.