wiedeń-stadiony

Najpiękniejsze stadiony Wiednia. Obiekty sportowe nad Dunajem

Na dzisiejszą podróż po stadionach świata wybierzemy się do Austrii, a dokładniej do jej stolicy, czyli Wiednia. Jest to jednocześnie największe miasto w tym kraju, które położone jest nad rzeką Dunaj. W Wiedniu w 2016 roku było zameldowanych ponad 1,8 miliona ludzi, co pokazuje z jak wielką metropolią mamy do czynienia. Według raportu Mercera, Wiedeń jest miastem o najwyższym stopniu jakości życia na świecie. Przyjrzyjmy się najpiękniejszym stadionom, które można odwiedzić w stolicy Austrii.

Generali Arena (Franz Horr Stadion)

Stadion należący do Austrii Wiedeń, gdzie klub rozgrywa swoje mecze od 1973 roku. Obiekt stoi tu jednak od 1925, więc niedługo będzie obchodzić setną rocznicę swojego istnienia. Obecnie może pomieścić nawet 17 500 kibiców. Trzeba przyznać, że historia tego stadionu jest naprawdę długa. Przechodził on mnóstwo modernizacji i renowacji, dzięki czemu wygląda tak jak teraz. Klub zabudował boisko ze wszystkich stron i może się pochwalić jednym z nowocześniejszych obiektów w kraju. Łączy on jednak elementy tradycji z nowymi rozwiązaniami przy czym zachowana została pełna użyteczność obiektu.

franz-horn-stadion

Przypomina on angielskie boiska i zapewnia dostęp również akademii Austrii Wiedeń do pięciu boisk treningowych. Całość kosztowała około 42 milionów euro, więc stosunkowo niedrogo, gdyż często w takie budowle pompuje się setki milionów. Z najnowszych udogodnień na stadionie pojawiły się loże oraz parkingi podziemny, a nawet przedszkole. W Austrii stawiają na ekologię i dziś mają najbardziej przyjazny środowisku stadion w kraju. 

Allianz Stadion (Weststadion)

Największy rywal powyższej drużyny, czyli Rapid Wiedeń również może się pochwalić ciekawym stadionem. Jest on nawet większy, gdyż może zmieścić ponad 28 tysięcy widzów. Tworzył się jednak bardzo szybko i od momentu pierwszych projektów w 2014 roku, stanął w około półtora roku. Rapid otrzymał za 53 miliony euro większy i nowocześniejszy obiekt, choć musiał to także okupić utratą jednego z boisk treningowych. Klub dysponuje teraz nieporównywalnie większą powierzchnią, więc na pewno było warto.

allianz-stadion

Na szczególne wyróżnienie zasługuje budynek klubowy, który od razu rzuca się w oczy. Strefa biznesowa pozwala Rapidowi czerpać większe zyski ze stadionu i takie też było główne założenie klubu. Sprzedano także prawa do nazwy firmie Allianz, która współpracuje m. in. z Bayernem Monachium i Juventusem. Niekoniecznie podoba się to kibicom Rapidu, ale pomogło sfinansować budowę stadionu. 

Ernst Happel Stadion

Największy obiekt sportowy w kraju i jednocześnie Stadion Narodowy reprezetnacji Austrii. Istnieje już od 1931 roku, a obecnie może na nim zasiąść niemal 51 tysięcy kibiców. Powstał na terenie wielkiego parku nad Dunajem, a budowano go przez niecałe dwa lata. Kiedy Austria stała się częścią III Rzeszy stadion pełnił funkcję koszar i był miejscem, do którego zwożono Żydów. W okresie wojny obiekt został częściowo uszkodzony na skutek bombardowań. Później przeprowadzono remont generalny, żeby to naprawić, a w latach 50. zwiększono pojemność stadionu. Stadion nosi imię legendarnego golkipera Rapidu Wiedeń oraz reprezentacji Austrii. Został on pośmiertnie patronem tego obiektu. W historii rozgrywano tu aż cztery finały Pucharu Europy, czyli dzisiejszego odpowiednika Ligi Mistrzów. 

Ernst-Happel-Stadion

Wygląda na to, że trzy powyższe obiekty będą pozycjami obowiązkowymi na liście każdego odwiedzającego. Groundhopping w Wiedniu może nie być główną atrakcją, ale na pewno warto uwzględnić stadiony w planie swojej wycieczki. Pod względem kulturowym i sportowym Austriacy mają sporo do zaoferowania.