stadiony-rpa

Stadiony w RPA. Niewykorzystany potencjał wielkich obiektów

Już dziesięć lat minęło od historycznych Mistrzostw Świata w Republice Południowej Afryki. Drugi pod względem wielkości kontynent na świecie po raz pierwszy gościł na swoich ziemiach największa piłkarską imprezę na świecie. Dotąd pozostała infrastruktura stanowi łakomy kąsek dla groundhopperów. Stadiony w RPA mogą naprawdę zachwycić swoją monumentalnością i ulokowaniem. Czy jednak ich potencjał zostaje w pełni wykorzystany? Zanim przejdziemy do infrastruktury stadionowej tego państwa, warto przypomnieć o jego burzliwej historii. Na początku XX wieku w miejscu RPA powstał Związek Południowej Afryki, który był pod częściowym zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii. Z czasem kraj zaczął uzyskiwać suwerenność i w latach 60. XX wieku przekształcił się w republikę. Niemal do połowy lat 90. XX wieku w RPA obowiązywał rasistowski system społeczny, opierający się na rządach białej mniejszości. Apartheid upadł wraz z wolnymi wyborami przeprowadzonymi w 1994 roku. RPA jest teraz krajem wielokulturowym. Należy również do najbogatszych państw Afryki.

W 2004 roku w Zurychu wybrano Republikę Południowej Afryki na organizatora Mistrzostw Świata w roku 2010. O miano gospodarza turnieju walczyły jeszcze: Egipt, Maroko oraz Libia z Tunezją. Tak wielka impreza wymagał oczywiście ogromnych nakładów finansowych i przede wszystkim przygotowania odpowiedniej infrastruktury stadionowej. W państwie, leżącym na samym południu Afryki były już dostępne liczne obiekty, musiały one jednak zostać gruntownie przebudowane, by spełniać wszelkie standardy. Pojawiły się  także nowe areny. Aktualnie pierwsze Mistrzostwa Świata na afrykańskim kontynencie pozostały historią, a stadiony w RPA zachwycają do dziś. Jest wiele głosów, że ich potencjał nie jest wykorzystywany. A modernizacja i budowa tak wielkich obiektów była nieprzemyślana. Niestety, mimo licznych wydarzeń artystycznych i sportowych, stadiony często przynosi straty, a ich świetność i blask odeszły razem z zakończonym mundialem.

Soccer City Stadium (FNB Stadium)

Największy obiekt w całej Afryce, zlokalizowany w stolicy RPA – Johannesburgu. Może pomieścić blisko 95 tysięcy kibiców. Pierwsza inauguracja miała miejsce w 1989 roku. Przed mundialem w 2010 roku przeszedł bardzo kosztowny remont. Swoje domowe mecze rozgrywa tu jeden z najsłynniejszych zespołów tego państwa – Kaizer Chiefs FC. Stadion ten jest podstawowym obiektem, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja RPA w piłce nożnej. Jest również miejscem wielu innych wydarzeń kulturalnych i sportowych.  

soccer-city-stadium

Cape Town Stadium

Głównym powodem powstanie stadionu w Kapsztadzie były wspominane już wielokrotnie Mistrzostwa Świata. Jego budowa trwała od roku 2007 do 2009. Architekci stanęli przed nie lada wyzwaniem, gdyż arena musiała zostać wkomponowana w niezwykle malowniczy teren otoczony Górą Stołową i morzem. Całość przedstawia się znakomicie i stanowi istne arcydzieło. Nie zdziwi więc fakt, że był najdroższym stadionem przygotowanym na mundial. Niestety aktualnie jego potencjał jest wręcz marnowany, a sam monument, mogący pomieścić 55 tysięcy widzów generuje straty.

stadion-cape-town

Nelson Mandela Bay Stadium

Stadion znajdujący się w sercu Port Elizabeth. Pierwszy obiekt o światowej klasie w prowincji, w której jest zlokalizowany. Może pomieścić sporo ponad 40 tysięcy kibiców. Nazwany na cześć byłego prezydenta RPA i zarazem laureata Pokojowej Nagrody Nobla – Nelsona Mandeli. Arena jako jedna z nielicznych na świecie znajduje się obok jeziora. Dodatkowo swoje mecze rozgrywa na nim miejscowy klub rugby. Nie brak również licznych koncertów i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się właśnie na Nelson Mandela Bay Stadium.

stadion-nelsona-mandeli

Orlando Stadium

Dom jednego z najsłynniejszych piłkarskich klubów Orlando Pirates. Jego poprzednik powstał w 1959 roku i był niezwykle istotną budowlą w historii RPA. Po tym historycznym obiekcie pozostały jednak tylko wspomnienia. W jego miejsce w 2008 roku otwarto zupełnie nowy stadion, mieszczący 40 tysięcy kibiców i zachowując najwyższe standardy. Niestety ze względu na bliskie położenie względem Soccer City Stadium, nie został wykorzystany przy okazji afrykańskiego mundialu.

orlando-stadium

Afrykański kraj może z pewnością zaskoczyć niejednego miłośnika turystyki stadionowej i oprócz przepięknych stadionów gwarantuje malownicze krajobrazy i wiele ciekawych miejsc o wysokiej wartości kulturowej. Niestety wiele obiektów zgasła po Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2010 roku i obecnie marnują tylko swój potencjał. Niemniej jednak znajdziemy tutaj stadiony tętniące życiem i stanowiące ostoję sportową i kulturalną całych regionów. Jeśli, ktoś ma w zamiarze obrać egzotyczny cel podróży i jest zagorzałym groundhopperem, powinien zdecydowanie rozważyć odwiedziny stadionów w RPA.