czechy-stadiony

Piłka nożna za południową granicą. Najpiękniejsze stadiony w Pradze

Nasi południowi sąsiedzi, czyli Czesi mają swoją stolicę w Pradze. To miasto wielu podróżnikom kojarzy się szczególnie pozytywnie. Ładne krajobrazy, wiele zabytków, a także przyjaźni ludzie, powodują że wielu turystów chętnie się tam wybiera. Po wizycie w Czechach zaś zachwala swój pobyt i poleca go kolejnym osobom. Jeśli ktoś myślał, że Czechy są uboższym państwem, należy go wyprowadzić z błędu. Znajdują się na 31. miejscu na świecie pod względem dochodu na osobę. Wskaźnik bezrobocia i ubóstwa w tym kraju osiąga bardzo znikomy próg.

Centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco, a samo miasto uważane jest za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Europie. Co roku przybywa tu mnóstwo turystów, by odwiedzić muzea, galerie i tym podobne. Jednak my oczywiście skupiamy się na sportowym aspekcie zwiedzania. I jest co zwiedzać. Praga jest bogata nie tylko kulturowo. W mieście znajduje się multum klubów z różnych sekcji. Piłka nożna, hokej, rugby, siatkówka, a nawet żużel. Od koloru do wyboru. Sprawdźmy najciekawsze propozycje stadionowe.

Sinobo (Eden) – Kiedy stary stadion o nazwie Eden okazał się być niewystarczający na potrzeby miasta. Budowę rozpoczęto w 2006 roku, a inauguracja obiektu miała miejsce w 2008. Sam projekt kosztował około miliarda czeskich koron, więc maczało w nim palce kilku inwestorów. Klub Slavia Praga, Hochtief oraz Arcadis Project. Według informacji zmieści się na nim jednocześnie 21 000 widzów. Z czego niemal tysiąc oszklonych strefach VIP. Czasem poza Slavią, swoje mecze gra tutaj reprezentacja Czech, a także odbywają się liczne koncerty. M.in. gościła tu Metallica i Depeche Mode.

slavia-stadium

Generali Arena – Mieści się w dzielnicy Letna i stoi w niej już od 1917 roku. W 1934 powstał plan o zwiększeniu pojemności do 45 000 widzów osób, ale w międzyczasie spaliła się jedna z drewnianych trybun. W jej miejsce powstała nowa trzy lata później, tym razem żelbetowa. Dziś już cała konstrukcja zbudowana jest właśnie z tego materiału. Obiekt należy do Sparty Praga, więc jest jednym z ważniejszych dla czeskiego futbolu. Zanim Slavia miała swój stadion, również rozgrywała tu swoje mecze. W czasach, gdy w Czechosłowacji planowano zmianę ustroju, ten stadion był również miejscem zgromadzeń.

generali-arena

Dolicek – Drużyna Bohemians Praga miała wielu fanów w latach 20. Zdecydowano się więc na nowy stadion, który ich wszystkich pomieści. Otwarto go w 1932 roku, a na inauguracji naliczono 18 000 kibiców, którzy obejrzeli dwa spokania praskich zespołów. Od tamtej pory ekipa Bohemians rozgrywa tu swoje mecze. Z biegiem lat pojemność stadionu się zmniejsza. Po pierwsze ze względów finansowych, po drugie bezpieczeństwa. Początkowe 18 tysięcy spadło do 13 tysięcy, później do dziewięciu, siedmiu, a obecnie wynosi tylko 5 tysięcy miejsc. To przez zmiany w przepisach, które nakazywały stopniowo instalację coraz większej liczby miejsc siedzących.

dolicek-stadium

Viktoria Stadion – Kameralny obiekt w dzielnicy Żiżkowo istnieje tam już od 1903 roku, jednak jest mniej znany, ponieważ należy do mniej znanego zespołu. Stadion może pomieścić około 5500 osób, ale wizualnie robi większe wrażenie niż wiele innych obiektów. Viktoria Ziżkov tuła się od lat po drugiej lidze czeskiej, więc na najwyższym poziomie pewnie nieprędko ją zobaczymy, a szkoda bo stadion ma całkiem zacny.

viktoria-zizkov

Juliska – Nazwę stadion zawdzięcza ulicy, na której stoi już 60 lat ponieważ powstał w 1960 roku. Ten stadion prezentuje się szczególnie ładnie, gdyż wpasował się we wzpaniałe górskie tło. Dzięki ogromnej trybunie można podziwiać nie tylko boiskowe zmagania, ale też spoglądać na stolicę Czech. Wiele osób uważa, że ten obiekt jest za duży jak na taki klub, jak Dukla Praga. Po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej klub był zobowiązany do instalacji krzesełek w miejsce starych ławek i miejsce stojących, więc pojemność obiektu znacznie się zmniejszyła. Niemniej wciąż stadion robi niezłe wrażenie.

dukla-stadion

Marketa – Przede wszystkim służy klubowi żużlowemi, ale Olymp Praga posiada wiele sekcji i piłkarze również rozgrywają tam swoje mecze. Jednak na samym początku pełnił on rolę obiektu lekkoatletycznego, a żużlowcy jeździli i trenowali gdzie indzej. W Czechach uznawany jako najistotniejszy obiekt żużlowy w kraju, gdzie odbywają się nie tylko krajowe, ale też międzynarodowe zawody.

W Pradze jak widać jest co odwiedzać, nawet od strony sportowej. Wydaje się, że zarówno zwykli podróżnicy, jak i fani groundhoppingu znajdą tu coś dla siebie. Z pewnością żadna ze stron nie będzie zawiedziona. Potwierdzą to setki tysięcy zadowolonych przyjezdnych.