białoruś-stadiony

Serce Białorusi, czyli najpiękniejsze stadiony Mińska

Ostatnimi czasy na Białorusi dzieje się bardzo wiele. Nie są to niestety pozytywne wydarzenia, bo chodzi o prostesty  społeczne przeciwko władzy. Jako że wpływu na tamtejsze poczynania nie mamy, możemy tylko wspierać obywateli Białorusi duchowo i mentalnie. Nie wolno nam przejść obojętnie obok sytuacji w Mińsku, więc pokażemy jego piękniejszą stronę. Jako ciekawostkę podamy, że Białoruś to największe państwo śródlądowe w Europie.

Jego stolicą jest Mińsk, czyli największe miasto tego państwa, położone nad rzeką Świsłocz. W średniowieczu stanowił miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Najwięcej turystów przyjeżdża z Rosji, Polski, Litwy i Ukrainy. Przyjrzyjmy się miejscom, w których powinni zagościć miłośnicy groundhoppingu.

Stadion Traktar – lub po polsku “traktor”. Na tym stadionie rozgrywa swoje mecze MTZ-RIPA Mińsk oraz Zwiazda-BDU Mińsk. Został zbudowany w latach ‘50. XX wieku. Pierwotnie nazywał się Krasnoye Znamya, zanim został przemianowany na Traktar i połączony z fabryką traktorów w Mińsku w 1976 roku. W czasach sowieckich i postsowieckich służył ekipie Traktor Mińsk, a on 2013 roku służył drużynie Dinama. 

stadion-traktor-mińsk

Dinamo-Yuni – Ten stadion może ugościć 6000 kibiców podczas meczu. Do 2008 roku nosił nazwę Darida i był obiektem drużyny FC Darida Minsk Raion. Po zlikwidowaniu klubu, stadion przejęło i zmieniło nazwę na tę obecną. Stadion był także jednym z obiektów, na których rozgrywano piłkarskie mistrzostwa Europy do lat 19 wśród kobiet. Było to jeszcze w 2009 roku, gdy grało tu Dinamo. Teraz służy raczej drużynom młodzieżowym. 

dinamo-yuni-białoruś

Stadion Dinama Nacyjanalny Alimpijski – Narodowy Stadion Białorusi oraz nowy dom Dinama Mińsk. Stary obiekt tego klubu miał zostać rozebrany w 2012 roku. Nowy miał pomieścić aż 40 000 kibiców. Ostatecznie zawirowania finansowe pozwoliły na połowę tej pojemności i bieżnię lekkoatletyczną. Budowę rozpoczęto  w 2014 roku właśnie z założeniem 20 000 miejsc oraz miejscem dla lekkoatletów. Ze starej budowli nieruszone pozostały historyczne elementy stadionu, jak mury na łukach obiektu, bramach oraz zniczu olimpijskim z 1980 roku.

Nową widownię podzielono na dwa równe poziomy, dzięki czemu uzyskano więcej miejsca na bieżnię i rzutnie. Dlaczego więc główna trybuna jest znacznie wyższa? Już w trakcie prac zapadła decyzja, że nad główną trybuną mają górować dwa piętra przeszklonych pomieszczeń. Konieczne okazało się więc podniesienie również dachu. Dachu, który został charakterystyczną częścią całego stadionu. Pod nim mieści się zaplecze treningowe, centrum medialne, a także miejsca parkingowe dla ponad 100 samochodów. Całość dopełniają maszty oświetleniowe, które łączą nowoczesność z klasycznym wyglądem. Prace przy stadionie przynosiły wiele kontrowersji odnośnie wydatków czy terminów. Okazał się bowiem droższy i oddano go później niż planowano. Otrzymał jednak najwyższe kategorie organizacji UEFA oraz IAAF spełniając największe wymogi organizacji imprez sportowych.

stadion-narodowy-białoruś

Torpedo/Tarpieda – wielofunkcyjny stadion, który otwarto w 1958 roku. Pomieści jednocześnie około 5 200 kibiców i jest areną domowych spotkań ekipy Torpedo Mińsk. Okazyjnie służy młodzieżowym drużynom narodowym i reprezentacji kobiet Białorusi w piłce nożnej. W przeszłości zorganizowano tu również spotkania młodzieżowych mistrzostw Europy kobiet do lat 19 w 2009 roku.

torpedo-mińsk-stadion

Piłkarska Białoruś skrywa kawał historii. Spotkacie tu zarówno przestarzałe obiekty, jak i super nowoczesne stadiony. Warto odwiedzić to miejsce, gdy sytuacja się już trochę unormuje. Futbol może tu nieco przypominać naszych południowych sąsiadów. Stadiony Słowacji pierwsze przychodzą tu na myśl, kiedy patrzy się na obiekty białoruskie. Sprawdźcie i porównajcie sami!