stadiony-madrytu

Najpiękniejsze stadiony Madrytu. Wycieczka po słonecznej stolicy Hiszpanii

W naszej podróży po stadionach świata dziś na celownik bierzemy Półwysep Iberyjski i Hiszpanię. Kojarzymy ją  wysokich temperatur i słonecznej pogody, ale gorąco bywa nie tylko na ulicach, ale też, a może przede wszystkim na stadionach. Ten kraj jest również obiektem zainteresowania dla wielu turystów i nie ma się czemu dziwić. Piękny kraj i wspaniała pogoda sprzyjają wakacyjnemu klimatowi.

W 2017 roku Hiszpanię odwiedziło około 82 miliony turystów i trzeba zaznaczyć, że w tym aspekcie obserwujemy tendencję wzrostową. Turystyczna gałąź gospodarki wygenerowała przychody rzędu 68 miliardów dolarów. Z tych pieniędzy sfinansowano m.in.: budowę dróg oraz przemysł lokalny. Hiszpania jest drugim najczęściej odwiedzanym krajem świata po Francji, a także zaraz za USA, jeśli chodzi o dochody z turystyki.  My wybierzemy się do stolicy tego kraju, czyli Madrytu. Zobaczymy tam trzy wspaniałe budowle piłkarskie w samym sercu jednej z największych stolic świata.

Santiago Bernabeu

Słynny obiekt Realu Madryt, który może pomieścić ponad 81 tysięcy widzów. Należy do najnowocześniejszych i najwspanialszych obiektów światowego futbolu. W 1944 roku Real zdecydował się na budowę nowego obiektu, który odzwierciedlałby ambicje klubu. Trzy lata później został on otwarty i już wtedy robił ogromne wrażenie. W końcu pojemność zwiększyła się o około 50 tysięcy miejsc, a i tak niektórym było za mało. W latach ‘50 stadion rozrósł się do 125 tysięcy miejsc, a 1955 nadano mu imię Santiago Bernabeu, czyli byłego piłkarza, a później prezesa Królewskich. 

santiago-bernabeu

Większe modernizacje nadeszły dopiero około 30 lat później. Przed mistrzostwami świata w 1982 roku zmniejszono pojemność do około 90 tysięcy miejsc ze względów bezpieczeństwa. Na Santiago Bernabeu odbywało się też wiele innych ważnych wydarzeń. Czterokrotnie rozgrywano tu finały Ligi Mistrzów i Pucharu Europy (1957,1969,1980,2010), finał mistrzostw świata 1982 i finał mistrzostw Europy 1964. Należy do najpopularniejszych stadionów piłkarskich na świecie.

Wanda Metropolitano

Od sezonu 2017/2018 swoje mecze rozgrywa na tym obiekcie Atletico Madryt. Pojemność tego stadionu wynosi 67 700 miejsc. Otwarto go we wrześniu 1994 roku, a już dwa lata później był areną zmagań dla lekkoatletów w Pucharze Europy. W 2002 roku odbył się tu również Puchar Świata w lekkiej atletyce. W 2011 roku w życie wszedł pomysł rozbudowy obiektu. Początkowo miał on służyć Letnim Igrzyskom Olimpijskim, ale Hiszpanii im ich nie przyznano. Projekt przejęło więc Atletico i w miejsce bieżni powstały dodatkowe trybuny. Przebudowę zakończono w 2017 roku. Na otwarciu obiektu obecny był król Filip VI, a było to podczas meczu Atletico Madryt z Malagą, który gospodarze wygrali 1:0. 

wanda-metropolitano

Campo de Fútbol de Vallecas

W porównaniu z powyższymi – maluszek. Tak samo jak Rayo Vallecano, które jest właścicielem tego stadionu w porównaniu z Atletico i Realem. Obiekt powstał w latach ‘70, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1976 roku. Może pomieścić 14 700 kibiców. Chociaż nigdy nie będzie mógł się równać z większymi rywalami to historia obiektu spokojnie by mogła. Swoje koncerty organizowały tu takie sławy jak Bob Dylan, Mettalica czy Queen. Stadion składa się z trzech trybun, przy czym dwie biegnące wzdłuż boiska są dwupoziomowe. Za bramką znajduje się zaś ta odkryta, gdzie zbierają się najzagorzalsi fani Rayo – Bukaneros. Campo Futbol Vallecas było ostatnim stadionem w Hiszpanii, na którym zlikwidowano ogrodzenie oddzielające kibiców od murawy.

campo-de-futbol-vallecas

Do Madrytu warto wybrać się, ponieważ jest to jedno z najpopularniejszych miast świata. Nowoczesna europejska stolica jest otwarta na wszystkich turystów. Tak samo jak powyższe madryckie obiekty. Zapaleńcy uprawiający groundhopping na pewno nie będą zawiedzeni, tak samo jak każdy miłośnik piłki nożnej.