stadiony-cypru

Stadiony Cypru. Najpiękniejsze obiekty gorącej wyspy

Nie tylko wakacje mogą być wspaniałe na Cyprze. Okazuje się, że pomimo nie najmocniejszej reprezentacji narodowej, liga cypryjska ma się całkiem nieźle. Odzwierciedlają to stadiony Cypru, a fakt że cypryjskie zespoły regularnie występują w europejskich pucharach nikogo już nie dziwi. Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego, a od 2004 roku przynależy do Unii Europejskiej. Turystyka jest tutaj ważną gałęzią gospodarki, która generuje przychody liczone w miliardach euro. Najczęściej Cypr odwiedzają Brytyjczycy, Grecy i Rosjanie. My dziś sprawdzimy, co warto odwiedzić od strony sportowej.

Néo Gymnastikos Sullogos Pankipria – Stadion Narodowy Cypru, który powstał w 1999 roku i mieści się w Nikozji. Neo GSP to odnowiona wersja stadionu cypryjskiego związku sportowego, która łączy w sobie trzy stadiony, które zajmują w sumie około 20 hektarów powierzchni. Jeden obiekt to główne boisko piłkarskie, a dwa pozostałe są lekkoatletyczne. Stadion mieści szatnie, pomieszczenia biurowe, sektor dla prasy i ponad 30 lóż prywatnych. Jednocześnie spotkania może oglądać ponad 22 000 kibiców, więc mówimy o największym stadionie na Cyprze. Spełnia on wszystkie wymagania UEFA, więc swoje mecze rozgrywa tu reprezentacja kraju, a oprócz niej cypryjskie zespoły występują w europejskich pucharach. Ciekawostkę stanowi fakt, że na Neo GSP grały również drużyny Ukrainy i Izraela, kiedy nie mogły tego robić u siebie. Przede wszystkim z obiektu korzystają dwa kluby – Omonia i APOEL. To mecz między nimi zainaugurował otwarcie stadionu i ustanowił rekord frekwencji. Zazwyczaj jednak nie zapełniają swojego stadionu nawet w 30 procentach.

neo-gsp-stadion

Stadion im. Andonisa Papadopulosa – Stadion piłkarski w Larnace, na którym swoje spotkania rozgrywa zespół Anorthosisu Famagusta. Jego budowę rozpoczęto w 1983 roku, a trzy lata później oficjalnie został otwarty. Początkowo jego pojemność wynosiła 6000 widzów, ale z czasem wzrosła do 10 230. Główna część stadionu wyposażona jest w loże VIP, bary, szatnie, i strefę dla mediów. Obiekt został zatwierdzony przez UEFA, więc odbywają się tu niektóre mecze reprezentacji Cypru. To tu właśnie osiągnęła ona swój największy sukces, gdy pokonała Hiszpanię 3:2 w meczu eliminacji do Euro 2000.

andonis-papadopoulos-stadium

Stadion Neo GSZ – Wielofunkcyjny stadion w Larnace, który otwarto w 1989 roku. Spełnia wszystkie wymogi UEFA, a jego pojemność wynosi obecnie ponad 13 tysięcy miejsc. Właścicielem obiektu jest Klub Gimnatyczny Zenon, który swoją nazwę zawdzięcza pewnemu filozofowi – Zenonowi z Kition. Zanim AEK Larnaka przeniósł się na swój nowy stadion, do 2016 roku rozgrywał tutaj swoje mecze. W 1998 roku odbył się tu finał młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 18, w którym Irlandia pokonała reprezentację Niemiec po rzutach karnych.

Stadion Tsirio – Wielofunkcyjny obiekt sportowy w Limassol, na którym wszystkie miejsca, są miejscami siedzącymi. Budowę rozpoczęto w 1973 roku, a oficajlne otwarcie nastąpiło w 1975. Stadion zastąpił starzejący się GSO Stadium, a jego pojemność wynosi 13 331 miejsc. Nazwa obiektu pochodzi od nazwiska filantropa Petrosa Tsirosa, który bardzo pomógł przy budowie stadionu. Głównie swoje mecze rozgrywają tu Apollon Limassol, Aris Limassol oraz AEK Larnaka. Obiekt posiada najwyższą kategorię UEFA, co pozwala na organizację meczów kadry Cypru i cypryjskich klubów w europejskich pucharach.

tsirio-stadion

Makario – Wielofunkcyjny stadion mieszczący się na przedmieściach Nikozji, który powstał w 1979 roku. Przede wszystkim służy jednak meczom piłki nożnej, a swoje spotkania rozgrywają tu takie kluby jak: Digenis Morphou, Doxa Katokopias, Ethnikos Assia czy Olympiakos Nicosia. Murawa otoczona jest bieżnią lekkoatletyczną, a sam stadion może pomieścić jednocześnie 16 000 kibiców. Swoją nazwę zawdzięcza Makariosowi III, który był arcybiskupem i jednocześnie pierwszym prezydentem Cypru. Odbyło się tutaj wiele finałów pucharu i superpucharu Cypru.

makario-stadion

Ammochostos – Stadion piłkarski w Larnace, który otwarto w 1991 roku, a już rok później odbył się na nim finał młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 16 pomiędzy Niemcami i Hiszpanią, który ci pierwsi wygrali 2:1. Może oficjalnie pomieścić 5 500 widzów, a gospodarzem tego obiektu jest Nea Salamina Famagusta Larnaka. Pierwotnie domem tej drużyny był stadion GSE, ale od czasu okupacji tureckiej w 1974 roku, nie może rozgrywać tam swoich spotkań. Klub przeniósł się więc do Larnaki i tu dziś występuje.

Ammochostos-stadion

Obiekty sportowe na Cyprze budzą respekt i już po zdjęciach widać, że warto się na nie wybrać. Jako że fotografie niemalże nigdy nie odwzorowują właściwego piękna, można sobie wyobrazić jakie wrażenie zrobią na was stadiony Cypru. Oprócz piaszczystych plaż i gorącego słońca, Cypr ma też co nieco do zaoferowania fanom groundhoppingu. Miłośnicy piłkarskich stadionów na pewno nie będą zawiedzeni, więc na następne wakacje muszą obrać kierunek na Cypr!