turystyka-stadionowa-belgrad

Świątynia futbolu i Maracana w Europie? Najpiękniejsze stadiony Belgradu

Mówisz Bałkany, myślisz Serbia. Myślisz Serbia, mówisz Belgrad. Stolica Serbii jest dla wielu jedyną znaną miejscowością tego kraju, więc nic dziwnego, że to właśnie to miasto jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Kraj oficjalnie utworzony w 2006 roku po rozpadzie Serbii i Czarnogóry miewał wcześniej i ma obecnie różnie ekscesy. Kiedyś w tym regionie mówiło się o Jugosławii, dziś obserwujemy wyraźny podział państw nad Morzem Atlantyckim. Czy z punktu widzenia sportowego warto wybrać się na południe i odwiedzić stadiony najlepszych serbskich klubów? Według nas z pewnością, ale przekonajcie się sami.

W samym Belgradzie możemy natknąć się na kilkanaście stadionów, jednak my skupimy się na kilku najistotniejszych, które koniecznie musicie zobaczyć. Na 10 największych stadionów w całej Serbii, top 3 mieści się właśnie w Belgradzie. Są to obiekty Crveny Zvezdy, Partizana oraz OFK. Jednak jak doskonale wiadomo, wielkość stadionu nie musi iść w parze z efektami wizualnymi. Dlatego też poznacie te bardziej kameralne obiekty, które również muszą znaleźć się na waszej liście. A być może nawet kosztem któregoś z tych większych? Zacznijmy jednak od giganta, który jest numerem jeden.

Rajko Matić (Marakana) – wielofunkcyjny stadion najwyższej kategorii UEFA, na którym swoje mecze rozgrywa Crvena Zvezda. Pod koniec XXI wieku stadion Red Star przeszedł gruntowną modernizację, która miała na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa. Zrezygnowano z miejsc stojących, a ławki zastąpiono krzesełkami. Aktualnie oficjalna pojemność stadionu to 55 i pół tysiąca miejsc. Stadion gościł dwa arcyważne spotkania w latach 70. W 1973 roku finał Pucharu Europy, w którym Ajax pokonał Juventus, a trzy lata później, finał Euro ‘76, kiedy to reprezentacja Czechosłowacji wygrała z Niemcami w karnych. Pod koniec 2014 roku zadecydowano o nadaniu stadionowi imienia legendy klubu oraz gwiazdy reprezentacji Jugosławii – Rajko Maticia. Rozegrał on dla Crveny ponad 570 spotkań, w których strzelił 262 bramki. Oprócz klubu Czerwonej Gwiazdy, na tym stadionie występuje także reprezentacja Serbii.

Stadion Partizana – znany również jako Hram, co w języku serbskim oznacza świątynie. Obiekt został oficjalnie otwarty w 1949 i od tamtej pory służy Partizanowi Belgrad. W 1998 roku odbyła się renowacja stadionu i jego pojemność została zmniejszona do niecałych 33 tysięcy miejsc. Przez wiele lat występował pod nazwą JNA, gdyż był własnością Jugosłowiańskiej Narodowej Armii, a nawet przy samej budowie brali udział żołnierze. Pod koniec lat 50. zaczęła działać elektroniczna tablica wyników, z której zrezygnowano dopiero w 2012 roku na rzecz LED-ów. Oficjalnie w 1989 roku Partizan stał się właścicielem obiektu, kiedy to wykupił go od krajowej armii. Co ciekawe stadion ten służył na początku także Crvenie przez cztery lata, zanim wybudowała swój własny stadion.

partizan-belgrad-stadion

Omladinski Stadium – trzeci co do wielkości i trzeci na naszej liście. Należący do zespołu OFK stadion może pomieścić ponad 10 000 osób, ale w trakcie meczów zazwyczaj zapełnia się zaledwie w 10 procentach. W związku z pogarszającym się stanem budowli, od 2012 roku zezwala się na wykorzystanie tylko jednej trzeciej miejsc, ale jak samemu można się domyślić, nie utrudnia to zbytnio życia kibiców. Nic dziwnego skoro zespół nie gra na najwyższym poziomie. W 2016 roku spadł z serbskiej ekstraklasy, a rok później nie potrafił utrzymać się nawet na jej zapleczu. Dziś sympatykom klubu pozostają jedynie marzenia o powrocie do elity.

Gradski Stadion FK Zemun – jego otwarcie datuje się na 1962 rok. Mieści się on północno-zachodniej części Belgradu, a swoje spotkania rozgrywa tam drugoligowy Zemun. Nazwa wywodzi się od dzielnicy, w której jest zlokalizowany. Zemun powstał w latach 40. więc prawie 20 lat musiał czekać na własny stadion. Największa przebudowa i odnowa obiektu miała miejsce po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1990 roku. Wtedy poza trzema sektorami z północnego łuku stadionu, wszystkie pozostałe zostały uzbrojone w krzesełka. Na trzech wspomnianych sektorach można oglądać mecze z pozycji stojącej.

Stadion Kralj Petar Prvi – nazwę zawdzięcza Piotrowi I, czyli ostatniemu królowi Serbii. Po zdjęciach można stwierdzić, że przypomina polskie stadiony w czasach PRL-u. Został zbudowany u podnóża góry o tej samej nazwie co dzielnica, w której się mieści – Banjica. W polskim tłumaczeniu będzie to oznaczać “łaźnię”. Ten ciekawy obiekt ma jednak swoją mroczną stronę, gdyż nieopodal mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny. Co do sportu, to początkowo znajdowało się tu osiedlowe boisko, z którego korzystał FK Rad. Dopiero w końcówce lat 70. stworzono tu stadion z prawdziwego zdarzenia i dziś może pomieścić on nawet 6 tysięcy widzów.

Event Place – nasz zdecydowany numer jeden. Pomimo iż mniejszy od poprzednich, wizualnie robi piorunujące wrażenie. Wygląda znakomicie nie tylko na warunki serbskie, ale też europejskie. Mógłby śmiało konkurować z wieloma stadionami w Anglii, a my śmiało możemy polecić jego zobaczenie. Już w trakcie tworzenia projektu cieszył się sporym zainteresowaniem. Powstał on w 2013 roku w miejscu starego obiektu. Co ciekawe boisko mieści się dopiero na piątym piętrze stadionu. Dwa najniższe poziomy zostały przeznaczone na parking podziemny, a dwa kolejne nad nimi to centrum handlowe. Dopiero powyżej znajdują się trybuny i boisko z syntetyczną murawą. Stadion może pomieścić ponad 5 tysięcy kibiców, których chyba nie trzeba namawiać na przyjście na mecz.

belgrad-turystyka-stadionowa

Stadion Hajduka na Lionu – chcieliście mieć kiedyś mieszkanie z widokiem na boisko, albo myśleliście o tym, jak mogłoby to wyglądać? Wystarczy wybrać się do wschodniej dzielnicy Belgradu o nazwie Lion. Tam stadion jest zlokalizowany pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi, które stoją zaraz za bramkami. Znajduje się tam też niewielka trybuna kryta, co dodaje uroku temu obiektowi. Mecz może spokojnie obejrzeć jednocześnie 2 000 kibiców, więc ciekawe co na to okoliczni mieszkańcy, gdy tylu fanów piłki nożnej zgromadzi im się pod oknem. 

Kilka naszych propozycji już znacie. Jeśli macie ograniczony czas i musicie się na coś zdecydować, wybierzcie stadion Partizana, czyli serbską świątynie futbolu. Godna polecenia jest też miejscowa Maracana, czyli obiekt Crveny Zvezdy. Jeśli zaś wolicie nieco mniejsze obiekty, Event Place to wasze must watch w Belgradzie.