stadiony-ateny

Stadiony gorących Aten. Najpiękniejsze obiekty greckiej stolicy

Dziś wybierzemy się do stolicy i jednocześnie największego miasta w Grecji. Ateny są jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy i dziesiątym co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Grecja ma dostęp do aż czterech mórz (Egejskie, Jońskie, Kreteńskie i Śródziemne), więc nic dziwnego, że dla wielu turystów stanowi atrakcyjny cel podróży. My jednak klasycznie skupimy się na sportowej stronie zwiedzania, czyli na trzech największych ateńskich obiektach.

Stadio Apostolos Nikolaidis (Leoforos)

To najstarszy czynny grecki stadion. Został wybudowany w 1922 roku i może dziś pomieścić ok. 16 tysięcy osób. Pierwotnie powstały jako centrum sportowe dla Panathinaikosu, a później przemodelowany na stadion piłkarski. To tutaj zainstalowano pierwsze sztuczne oświetlenie i trawiastą murawę. W podobnym okresie powstałą tu trybuna z legendarną trzynastą bramą, która zajmowana jest przez najzagorzalszych kibiców Panathinaikosu. 

leoforos-panathinaikos

Przez ponad 50 lat ten obiekt był oficjalnym stadionem reprezentacji Grecji. W latach ‘80. zdecydowano się jednak na gruntowną przebudowę i sam Panathinaikos również się stąd wyprowadził. Powrócił tu dopiero przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2004 roku, choć impreza ominęła Leoforos. Późniejsze przebudowy w 2007 i 2017 sprawiły, że obiekt wygląda, tak jak dziś. Stadion mieści się przy wzgórzu Lycabettus i nosi nazwisko piłkarza oraz trenera klubu. Z kolei przydomek zawdzięcza swojej lokalizacji, gdyż Leoforos oznacza aleję, a stadion mieści się przy jednej z głównych alei miasta.

Stadio Nea Smyrni

Obiekt powstały w 1939 roku położony jest w gęstej zabudowie południowej części miasta. Nea Smyrni zawdzięcza swoją nazwę gminie, w której jest położony. Przez ograniczoną przestrzeń nie można było zmieścić pełnych trybun dookoła bieżni. Północna część jest otwarta, a po przeciwnej stronie powstała trybuna dwupoziomowa. Obecnie jednak biorąc pod uwagę kiepski stan, klub nie zezwala na używanie tej części stadionu.

nea-smyrni

W roku 2001, a później i w 2003 odbyły się tutaj największe przebudowy. Wszystkie miejsca stały się miejscami siedzącymi, a jedna z trybun została zadaszona. Od momentu otwarcia stadion należy do zespołu Panioniosu, lecz nie tylko piłkarzy, ale również lekkoatletów. Obiekt może pomieścić ponad 11 tysięcy widzów, ale rekordowa frekwencja została odnotowana w meczu z Panathinaikosem, gdy mecz oglądało niemal 21 tysięcy osób.

Stádio Olympiakó Spiros Louis (OAKA)

Największy obiekt w Grecji, który pomieści z łatwością 69 tysięcy kibiców. Został otworzony w 1982 roku, czyli po dwóch latach od momentu rozpoczęcia budowy. Konstrukcja pozostaje od lat niezmienna. Trybuny składają się z dwóch poziomów i otaczają bieżnię lekkoatletyczną biegnącą wokół boiska. Największa przebudowa miała tu miejsce przed Igrzyskami w 2004 roku. Nad trybunami pojawiło się wtedy zadaszenie, które dodało uroku temu stadionowi. Prace pochłonęły prawie 300 tysięcy euro, ale dzięki temu mogła się tu odbyć największa impreza sportowa. Wcześniej organizowano na tym obiekcie mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w lekkiej atletyce.

oaka-stadium

Najwięcej kibiców przychodziło jednak na mecze piłkarskie. Wiele lat na stadionie grywały takie zespoły jak Olympiakos, Panathinaikos i AEK, a także reprezentacja Grecji. W 2007 roku rozegrano tu również finał Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milanem i Liverpoolem, który wygrali Włosi. Poza wydarzeniami sportowymi odbywały się tu także wielkie koncerty muzyczne. Występowali tu m.in Pink, Madonna, U2 czy Bon Jovi.

Jak widać w Atenach można też zobaczyć kawałek piłkarskiego świata. Podobnie jak w innych europejskich stolicach. Przykładowo stadiony w Paryżu również robią spore wrażenie. Nie tylko morze i zabytkowe budowle przyciągają turystów. Miłośnicy futbolu powinni poświęcić też chwilę na odwiedzenie stadionów, bo jest co oglądać.