sztokholm-stadiony

Najwięksi w Skandynawii. Najlepsze stadiony Sztokholmu

Sztokholm jest stolicą i zarazem największym miastem Szwecji. Stanowi główny ośrodek kulturalny, polityczny oraz ekonomiczny kraju. Jest siedzibą rządu, parlamentu i domem szwedzkiej rodziny królewskiej. Mieszka tam najwięcej ludzi, więc nic dziwnego, że zapotrzebowanie na sport również jest duże. W samym Sztokholmie są trzy wielkie kluby piłkarskie, trzy żużlowe i jeden hokejowy. Każdy fan sportu znajdzie tu coś dla siebie.

Królestwo Szwecji mieści się pomiędzy Norwegią i Finlandią, a dzięki mostowi nad cieśniną Oresund możemy się dostać stąd również do Danii. Dzięki temu możemy szybko przedostać się na duńską wyspę i odwiedzić także stadiony Kopenhagi. Szwecja jest najludniejszym krajem Skandynawii. Przyjrzyjmy się stadionom ze stolicy tego właśnie kraju. Jest co oglądać. W końcu Szwecja organizowała finały mistrzostw świata w 1958 oraz mistrzostwa Europy w 1992 roku.

Friends Arena – arena narodowa Szwedów. Mieści się w Solnie, czyli zaraz pod centrum Sztokholmu. Na tym stadionie gra przede wszystkim reprezentacja Szwecji, ale też AIK, które występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. W trakcie meczów może pomieścić 50 000 kibiców, a podczas koncertów na obiekt wejdzie nawet 15 tysięcy osób więcej. Można też dostosować go do mniejszych imprez lub uroczystości. To największy stadion w całej Skandynawii. Co roku od 2013 organizuje się tam muzyczny konkurs Melodifestivalen. 

friends-arena-sztokholm

Był pierwszym w pełni klimatyzowanym stadionem piłkarskim na świecie. Posiada rozsuwany dach oraz kurtyny, za którymi ukrywa się najwyższy poziom trybun, gdy nie jest niezbędny. Dzięki temu AIK, który nie gości tak dużej publiki może wyłączyć trzeci poziom trybun. Jeszcze zanim oficjalnie otwarto obiekt, były już zarezerwowane wydarzenia piłkarskie, hokejowe, jeździeckie, żużlowe i typowo rozrywkowe. 

Tele2 Arena – wielofunkcyjny stadion sportowy, który zlokalizowany jest w dzielnicy Johanneshov. Był budowany w latach 2010–2013, a otworzono go w lipcu 2013 roku. Stadion może pomieścić 30 tysięcy kibiców na meczach piłki nożnej, a także 45 tysięcy uczestników koncertów. Głównymi użytkownikami obiektu są Djurgårdens IF i Hammarby IF.

tele2-arena

Ten stadion to drugi w Szwecji obiekt z rozsuwanym dachem. W nocy może świecić się w barwach gospodarza, zależnie od tego kto akurat rozgrywa tu mecz. Co więcej kibice Hammarby i Djurgaardens nie zamierzali kibicować na tej samej trybunie, więc wybrali swoje osobne sektory jeszcze przed otwarciem, bo w 2012 roku. Wtedy też podpisano umowę sponsorską, a nazwa obiektu obowiązuje do 2022 roku.

Grimsta IP – stadion wielofunkcyjny mieszczący się w dzielnicy Vällingby Wybudowano go w 1942 roku u jest głównie areną zmagań dla spotkań piłki nożnej. Swoje mecze domowe rozgrywa tu IF Brommapojkarna. Grimsta IP może ugościć jednocześnie 8000 widzów, jednak w planach jest zwiększenie jego pojemności w najbliższych latach.

grimsta-stadion

Stadion Olimpijski – Obiekt otwarty w 1912 roku, a zaprojektowany przez Torbena Gruta, który użył podczas projektu kilku różnych motywów architektury. W kształcie podkowy wstawiono zegar i dwie wysokie wieże, a mur przypomina średniowieczną warownię. Także główna brama i ogólnie całość budowli budzą skojarzenia z zamkiem. Dach podparty jest drewnem, a stadion wykorzystano jako główną arenę zmagań Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku. Od tego czasu odbyło się tu wiele różnych zawodów sportowych.

stadion-olimpijski-sztokholm

Oprócz meczów piłki nożnej, mistrzostwa Szwecji w bandy oraz zawody lekkoatletyczne. Na tym obiekcie organizowane były także koncerty takich artystów jak Michael Jackson, The Rolling Stones, Depeche Mode, Metallica, Kiss, Iron Maiden, Guns N' Roses, Robbie Williams czy Kent. Obiekt może pomieścić od 13 145 do 14 500 kibiców, na koncertach do 35 000 widzów. Początkowo północno-zachodnie trybuny miały dwa poziomy co zwiększało pojemność stadionu do około 20 000, jednak po Igrzyskach zredukowano je do jednego poziomu.

Zawody ogólnokrajowe, mistrzostwa Europy, mundial i Igrzyska Olimpijskie. Imprezy najwyższej sportowej rangi, a do tego koncerty największych gwiazd. Sztokholm ma do zaoferowania wiele kulturowo i sportowo. Mapy w dłoń i ruszamy rozpowszechniać groundhopping na północ.