luksemburg-stadiony

Stadiony w Luksemburgu, czyli gdzie grają pogromcy Legii?

Kropka na mapie Starego Kontynentu, będąca jednym z najbogatszych państw Europy – tak właśnie większość potencjalnych odwiedzających skojarzy początkowo Luksemburg. Myślenie takie nie jest oczywiście błędne, gdyż członek Beneluksu mógłby być powierzchniowo jednym z naszych powiatów. Niemniej jednak warto dodać, że kraj ten, choć niewielki  jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Rocznie odwiedza go około miliona osób z zagranicy. Niepodważalnym atutem jest także fakt, że Luksemburg stał się pierwszym państwem na świecie, które na całej swojej powierzchni wprowadziło bezpłatny transport publiczny. Trzeba przyznać, że to spora zachęta i oszczędność dla odwiedzających.

Infrastruktura sportowa w Luksemburgu nie jest raczej monumentalna. Ich zawodowa liga piłkarska też nie należy do europejskiej czołówki. Skąd więc pomysł, by miłośnicy groundhoppingu z Polski odwiedzili akurat kameralne stadiony tego księstwa? Niestety geneza popularności sięga do sezonu 2018/2019 w Lidze Europy i potyczki Legii Warszawa z tamtejszym F91 Dudelange. Druga najbardziej utytułowana ekipa z Luksemburga miała być spacerkiem dla drużyny z naszej stolicy. Wydawało się, że przy dysproporcji obu lig nie może być mowy o niespodziance, ale jednak Dudelange przeszło do historii krajowego podwórka. Po pokonaniu Legii, a następnie również faworyzowanego CFR Cluj, zameldowali się w Lidze Europy. Liczne karykaturalne przedstawienia tej sytuacji, królowały dość długo w Polskim internecie, co przyniosło rozgłos luksemburskiemu zespołowi. Zakończmy jednak temat podbojów w europejskich rozgrywkach. Warto podkreślić, że w kraju, w którym głową państwa jest książę Wilhelm, znajdziemy wiele malowniczych obiektów, które z pewnością swoim klimatem przysłonią wielkich stadionowych kolosów.

Stade Jos Nosbaum – stadion użytkowany przez wspomnianą wcześniej, najsłynniejszą drużynę z Luksemburga – F91 Dudelange, które powstało w 1991 roku w wyniku fuzji lokalnych klubów: Alliance Dudelange, Stade Dudelange oraz US Dudelange. Obiekt bardzo kameralny, mieszczący ledwo ponad 2500 kibiców. Ze względu na wzniesienia wokół stadionu siedziska na jednej trybunie oparte są obok wzgórza. Wielkość z pewnością zrekompensują otaczające stadion tereny.

Stade Josy Barthel – największy obiekt sportowy zlokalizowany w Luksemburgu, będący również stadionem narodowym. Swoje mecze rozgrywa na nim Racing FC Union Luxembourg, wszystkie zespoły, którym udało się dotrzeć do europejskich rozgrywek, a także piłkarska reprezentacja tego kraju. Jest w stanie pomieścić ponad 8 tysięcy widzów.

Stade du Thillenberg – dość wiekowy stadion, na którym swoje mecze rozgrywa klub FC Differdange 03. Jest w stanie pomieścić około 6300 osób. Pierwszym elementem, na który możemy natknąć się przy wejściu, jest duża, drewniana brama. Gdy wkroczymy na stadion stadion zobaczymy skromnie wyglądające dwie trybuny. Całość otaczają wyżynne tereny pełne drzew.

Stadiony w Luksemburgu nie są obiektami, które swoją wielkością mogłyby onieśmielić. Mają jednak osobliwy klimat i stanowią ciekawy punkt na mapie groundhopperów. Wiele z nich leży na wyżynnych terenach, a nie najmłodsza architektura doskonale komponuje się z takimi widokami. Poza infrastrukturą stadionową jest tam także wiele ciekawych atrakcji pozasportowych. Dokładając darmowy transport publiczny na terenie całego kraju, Luksemburg jest bezapelacyjnie interesującym kierunkiem dla zwiedzających.