bałkany-stadiony

Malownicze stadiony Chorwacji. Na Bałkanach drzemie sportowy duch

Wysoka temperatura, plaże i zapierające dech w piersiach widoki – takie skojarzenia nasuwają się po usłyszeniu słowa Chorwacja. Ciężko się nie zgodzić, jednak historia tego kraju nie przedstawia się już w tak pastelowych kolorach. Od pierwszych wzmianek o pojawieniu  plemion Chorwatów na ich aktualnym terytorium do uzyskania niepodległości w 1992 roku Chorwacja borykała się z licznymi wojnami, zaborami, krwawo tłumionymi powstaniami. Po uznaniu autonomii południowo europejskiego państwa przez społeczność międzynarodową możemy pisać o względnym spokoju, oczywiście w porównaniu do wcześniejszych zajść.

W 2009 roku kraj ten dołączył do NATO, a cztery lata później cieszył się z członkostwa w Unii Europejskiej. Zniszczenia spowodowane konfliktami zbrojnymi oraz przetasowania w sektorach gospodarki stłumiły nieco rozwój państwa, leżącego nad Morzem Adriatyckim. Obecnie jest to jednak cień minionych lat, a Chorwacja zapisuje swoje nowe karty w historii, znacznie barwniejszym pismem. Przemiany polityczne sprawiły, że kraj może cieszyć się z fantastycznie funkcjonującej turystyki, która stanowi ważny aspekt gospodarki. Większość turystów przyjeżdża tutaj z myślą o zobaczeniu turkusowej wody Adriatyku. Zabytkowe miejscowości, mimo iż częściowo zniszczone, zyskują cały czas na popularności. Jak jednak niełatwa historia wpłynęła na sport?

Statystyki wskazują, że Chorwaci są narodowością uprawiającą sport. Prym wśród preferowanych przez nich dyscyplin wiedzie piłka nożna. Zapał do sportowej rywalizacji drzemał w nich nawet przed odzyskaniem niepodległości, kiedy to tutejsi sportowcy święcili liczne triumfy pod flagą innych państw. Przechodząc do infrastruktury stadionowej, jest ona obowiązkowym punktem odwiedzin Chorwacji. Nieszablonowej urody tereny w połączeniu z częstą surowością konstrukcji, dają naprawdę imponujący efekt. Groundhopperzy będą mogli tu znaleźć kameralne obiekty o osobliwym klimacie, jak i topowe areny, na których systematycznie rozgrywane są spotkania europejskich pucharów.

Stadion Maksimir – narodowy stadion Chorwacji, zlokalizowany w Zagrzebiu. Swą nazwę zawdzięcza dzielnicy i parku znajdującego się nieopodal, które dzierżą tę samą nazwę. Jest to obiekt wiekowy, gdyż do użytku został oddany w 1912 roku. Przechodził liczne renowacje, z czego ostatnia odbyła się dziewięć lat temu. Jest to miejsce rozgrywania najważniejszych spotkań reprezentacji Chorwacji oraz większych wydarzeń kulturalnych. Stadion gości też często najlepsze piłkarskie drużyny świata, które w europejskich rozgrywkach rywalizują z miejscowym Dinamem Zagrzeb. Jego pojemność to ponad 38 tysięcy miejsc Zdecydowanie najistotniejszy punkt, jeśli chodzi o turystykę stadionową w tym kraju.

Stadion Gradski u Poljudu – obiekt wpisany na chorwacką listę dóbr kultury, mieszczący się w Splicie. Użytkowany od 1979 roku i mogący pomieścić aktualnie blisko 35 tysięcy osób. Przed renowacjami i powiększeniem ilości krzeseł, meldowało się na nim nawet ponad 50 tysięcy kibiców. Swoje mecze domowe rozgrywa na nim HNK Hajduk Split.

Stadion na Kantridi – obiekt znacznie mniejszy od swoich poprzedników, ale bezdyskusyjnie, zasługujące na umieszczenie go w naszych propozycjach. Obiekt znajduje się w mieście Rijeka w północno-zachodniej Chorwacji. Jest w stanie pomieścić ledwo ponad 10 tysięcy osób, ale położenie mianuje go jednym wyjątkowych obiektów sportowych. Znajduje się niemal na poziomie morza. Otaczają go z kolei skały i plaża. Ciężko opisać ten widok słowami, to po prostu trzeba zobaczyć.

Poza wspomnianymi najistotniejszymi stadionami Chorwacja ma do zaoferowanie, wiele mniejszych aren, które swoim minimalizmem potrafią zauroczyć niejednego miłośnika groundhoppingu. Zwiedzanie stadionów można zgrabnie połączyć z wypoczynkiem, zażywając uroku bałkańskiego klimaty. By wykrzesać maksimum, z oferowanych przez ten intrygujący kraj miejsc, warto udać się tam w okresie letnim.