turystyka-stadionowa-belfast

Fantastyczna czwórka Belfastu. Stadiony w stolicy Irlandii Północnej

Polscy kibice piłkarscy z pewnością mają w pamięcie jeden mecz, który odbył się w Belfaście. Historyczna bramka samobójcza Michała Żewłakowa i słynne “Jezus, Maria jaki błąd Boruca” wykrzyczane przez Dariusza Szpakowskiego komentującego mecz eliminacji mistrzostw świata w 2009 roku. Jednak stolica Irlandii Północnej ma o wiele więcej do zaoferowania niż koszmary po nocach. Kraj ten wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa i choć jest jego najmniejszą częścią, to nie można powiedzieć, że najmniej ważną.

Oprócz bogatej historii, w której walczą ze sobą zwolennicy bycia częścią Wielkiej Brytanii, a także przeciwnicy, którzy woleliby zjednoczyć się z Irlandią, mają do zaoferowania piękne krajobrazy i przede wszystkim stadiony. W Belfaście znaleźliśmy cztery godne uwagi, na które warto się wybrać w trakcie zwiedzania. Przed wami fantastyczne cztery stadiony ze stolicy Północnej Irlandii.

Windsor Park – stadion narodowy Irlandii Północnej i jednocześnie największy tego typu obiekt w kraju. Jego dzieje sięgają 1905 roku, kiedy Linfield zmierzyło się tu z Glentoran. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście dzielnicy, w której się mieści. W latach 30. przebudowano go tak, aby mógł pomieścić nawet 60 000 kibiców. Jednak z upływem czasu był pomniejszany. Najpierw w latach 70., a później w czasach bardziej współczesnych. FIFA oraz UEFA zaleciły ograniczenie pojemności i dziś wynosi ona 18 500 widzów. Projekt doczekał się unowocześnienia w 2012 roku. Wtedy to Belfast otrzymał pieniądze od rządu z Londynu i przeznaczył je na inwestycje infrastrukturalne. W efekcie czego Windsor Park otrzymał nowe trybuny i dziś prezentuje się bardzo okazale.

turystyka-stadionowa-windsor

Kingspan Stadium (Ravenhill) – zlokalizowany w południowo-wschodnim Belfaście stadion przeznaczony do rugby. Należy do Irlandzkiego Związku Rugby, a korzysta z niego drużyna Ulster. Został otwarty w 1923 roku i może pomieścić 18 000 kibiców, ale mecze były na nim rozgrywane do 2007 roku. Od tamtej pory czekał na modernizację i rozpoczęła się ona w 2009 roku. Kosztowała mnóstwo pieniędzy i stanęła w miejscu, ale w 2011 roku Irlandia Północna dostała ponad 100 milionów funtów, które mogła przekazać na stadiony. Ravenhill został obdarowany prawie 15 milionami z tej kwoty, co bardzo pomogło w utrzymaniu obiektu. Przebudowa musiała zostać podzielona na dwie części i rozpoczęła się w 2012 roku. Po ukończeniu prac gospodarzowi obiektu udało się sprzedać nazwę na dekadę firmie Kingspan.

turystyka-stadionowa-kingspan

The Oval – Należy do najstardzych stadionów na wyspie, ponieważ został otworzony jeszcze w 1892 roku. Mimo to, dla drużyny Glentoran był to czwarty obiekt, a przecież ten klub został założony tylko 10 lat wcześniej. W 1903 roku The Oval zmienił swoje położenie o 90 stopni względem starej wersji. Swój aktualny wygląd zawdzięcza przebudowie w latach 50. W 1941 roku został zbombardowany i odbudowa trwała do 1949 roku. Dziś może pomieścić 5 000 kibiców, jednak gdyby zaszła taka potrzeba, mogłoby być ich znacznie więcej. Aktualny stan rzeczy to wyłącznie kwestie bezpieczeństwa. Rekord liczby widzów przypada na mecz Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym starły się Glentoran z Glasgow Rangers. Frekwencja wynosiła 35 000 kibiców, a to była przecież tylko pierwsza runda.

turystyka-stadionowa-oval

Solitude – to obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Cliftonville F.C. i jednocześnie najstarszy istniejący po dzień dzisiejszy stadion piłkarski w Irlandii Północnej. Otworzono go już w 1889 roku. W tłumaczeniu nazwa tego stadionu oznacza “samotność”, a wzięła się ona od odosobnionego terenu, na którym powstał. Dziś jest to jedyny stadion, gdzie toczyły się spotkania w pierwszym w historii sezonie ligi irlandzkiej. To właśnie też w tym miejscu, został podyktowany pierwszy rzut karny w historii piłki nożnej.

turystyka-stadionowa-solitude

Cztery stadiony, jedno miasto i masa historii. Z pewnością nie pożałujesz, jeżeli zwiedzisz każdy z nich. Wydaje sie, że skoro znajdują się w jednym miejscu, to nie powinno sprawić problemu zobaczenie ich wszystkich za jednym zamachem.