torcida-split

Torcida Split świętuje dziś 70. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

28 października 1950 roku utworzona została grupa kibicowska chorwackiej drużyny Hajduk Split. Jest to najstarsza tego typu formacja w Europie i dziś obchodzi swoje 70-lecie! To najbardziej znana grupa kibiców w Chorwacji i jedna z najpopularniejszych na południowym wschodzie kontynentu. Oficjalną maskotką Torcidy jest osioł, ale wspólny symbol to karykatura słynnego kibica Hajduka – Žana Ojdanicia.

Grupa ze Splitu ma znakomite relacje z kibicami Górnika Zabrze, którzy również nazywają siebie Torcidą. Obie grupy często się odwiedzają na swoich stadionach przy różnych okazjach. Najlepszym przykładem przyjaźni pomiędzy Splitem, a Zabrzem jest fakt, że w 2018 roku Górnik zaprosił ekipę Hajduka na towarzyskie spotkanie, mające uczcić 70-lecie klubu.

Z kolei 70. urodziny obchodzi dziś Torcida Split, a efekty tego wydarzenia możecie podziwiać na załączonych obrazkach:

urodziny-torcidy

Torcida została odkryta w 1950 roku przez grupę żeglarzy z Korčuli, którzy na własne oczy widzieli zachowanie kibiców w trakcie finału mistrzostw świata w Brazylii. Później grupa studentów z Zagrzebia postanowiła utworzyć grupę kibicowską Hajduka Split pod tą samą nazwą. Wzięła się ona od brazylijskiej grupy kibiców i pochodzi od słowa „torcer”, czyli kibicować. Hasłem przewodnim grupy brzmi „Hajduk żyje wiecznie” i jak widać sprawdza się w stu procetnach.